Obezite cerrahisi | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Obezite cerrahisi 04.11.2016 22:39

Obezite cerrahisi


Obezitenin son asrın en müşkül problemlerinden biri olduğuna sanırım kimsenin itirazı olamaz. Bir o kadar da yaygın… Gelişmiş ülkelerin başını epeydir ağrıtmakta olan bu sorun ülkemizde de tüm ağırlığıyla hissedilmeye başladı.

Kısaca vücut kitle indeksinin otuzun üzerinde olması hali. Yani kişinin boyuna göre normal kabul edilen değerden daha fazla kilolu olması hali, bir başka değişle şişmanlık.

Özellikle genç nüfusta tehlikeli bir sorun olarak tebarüz etmeye başlayan bu durumun yakın zamana kadar bilinen geçerli bir tedavisi de yoktu.

Alınan enerji yakılandan fazla ise yağ olarak depolanır. Bu basit dengenin doğru yönde tutturulması ise söylendiği kadar kolay değil. Ağır egzersiz programlarına eklenmiş katı diyet formülleri ise ancak insanı daha fazla acıktırıyor.

Bu amaçla geliştirilmiş olan bir takım ilaçlarınsa tehlikeli yan etkileri maalesef faydalarını gölgeliyor.

Cerrahi yöntemlerle midenin küçültülmesi sayesinde kişinin az yemeğe zorlanması prensibine dayanan bu yeni tedavi yöntemi oldukça başarılı sonuçlara sahip. Kısa vadede ciddi kilo kaybı ile zayıflama hedefine ulaştıran yöntemin uzun vadede güvenilirliği ile ilgili elde yeterli veri yok. Bununla birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın bir şekilde uygulamaya girmiş durumda. Benzer cerrahi müdahalelerde olduğu gibi bazı komplikasyonlar görülebilmekteyse de sayı ve ciddiyet açısından genellikle kabul edilebilir düzeydedir.

Buradan paylaşmakla mutlu olduğum bir diğer husus ise obezite cerrahisinin şu anda yoğun bir şekilde ve giderek artan bir trendde Elazığ’ımızda uygulanıyor olmasıdır. Özellikle şunu da belirtmeliyim ki opere edilen hastaların en fazla % 5’i belki daha da azı Elazığ’dan gelmekteler. Kalan büyük çoğunluk ise başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir köşesinden ve hatta yurt dışından gurbetçi vatandaşlarımızdan oluşuyor. Birkaç Azeri hastanın da operasyon için Elazığ’a geldiğini biliyorum.

Eğitim ve Araştırma Hastanemizle birlikte Üniversite Hastanemizin genel cerrahi departmanlarında görev yapmakta olan cerrah arkadaşlarımızı yoğun bir şekilde bu ameliyatları yaparken gösterdikleri özverili gayretleri için kutluyor Elazığ adına şükranlarımı sunuyorum.

Böylesi ameliyat ve uygulamaların ilimizin sağlık sektörüne kazandırdığı prestij kadar ve belki daha da fazla Elazığ’ımızın tanıtımına katkısının olduğunu düşünüyorum.

Uçaklara binerek ameliyat olmak üzere Elazığ’a gelen yüzlerce hasta ve yakınlarından bahsediyorum ki büyük kısmının entelektüel seviyesi oldukça yüksek; işli güçlü ve genellikle hali vakti yerinde olan orta direğin üst kısmından bir topluluk. Günlerce Elazığ’da kalıyorlar, geziyorlar, tanıyorlar iyi izlenimlerle de ayrılıp evlerine dönüyorlar.

Kelimenin tam anlamıyla sağlık turizmi bu olsa gerek.

Büyük şehirlerde çok geç tarihlere gün verilmesi ya da yüksek maliyeti nedeniyle de olsa hastaların ilimize kanalize olması Elazığ’ı turizmle tanıştırmış oldu.      

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright