Gençleri de etkileyen kronik mide bağırsak rahatsızlıkları | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Gençleri de etkileyen kronik mide bağırsak rahatsızlıkları 16.12.2015 14:58

Gençleri de etkileyen kronik mide bağırsak rahatsızlıkları


 

Ömrünün her hangi bir devresinde mide yanması, kazınması, ya da şişkinlik vb. rahatsızlık geçirmeyen yok gibidir. Herkes yine birkaç kez de olsa ishal-kabızlık yaşamış, ufak tefek besin zehirlenmeleri ile karşılaşmış olabilir.

Bir ömür boyu, doğduğumuz günden öldüğümüz güne değin, mütemadiyen yuvarlayıp durduğumuz enva-i çeşit yiyeceklerle sindirim sistemimizi meşgul edip yorarız. Azı yarar, ortası karar çoğu zarar düsturunu bilmeyenimiz yoktur ya gereğini yapana da pek rastlanmaz.

Doğal-suni, faydalı-zararlı, katkı maddeli ve/veya hormonlu demeden tıka basa doldururuz midemizi.

Hoş bu boğaz belasından ahirette bile kurtuluş yok anlaşılan; Cennete gidenler haydi kuş etlerini ve lezzetli meyve ve yemişleri yiyip balları şarapları içer de ölümsüzlük olduğu halde nar ehli neden ateş, zakkum yer, nasıl kan irin içer? Demek açlığın azabına hiç dayanılamıyor…

Bu günkü konumuz bu mülahazaların biraz daha uzağında kalıyor olsa gerek. Daha ziyade mide ve on iki parmak bağırsağını tutan ülserlere, asidik mide içeriğinin yemek borusuna doğru –tersine- aktığı gastro-özefajiyal reflü hastalığına ve belki biraz da barsak tembelliğinin bir şekli olan irritable kolon sendromuna değinmek istiyorum.

Bu hastalıklar pek tabii olarak tüm yaş gruplarında görülmekle beraber önemli ölçüde genç nüfusu da etkilemektedir. Ayrıca hepsinin ilginç bir özelliği de psikolojik bozukluklardan ve özellikle stresten ciddi olarak etkileniyor hatta kaynaklanıyor olmaları. 

Özellikle okul çağı çocuk ve gençleri eğitim hayatlarının asıl hedefi olan iyi bir üniversite kazanmak üzere ipi önde göğüsleyebilmek için olağan üstü bir gayret sarf ederken, sistemin beraberinde getirdiği dehşetli yarış psikolojisinin neticesinde yoğun stres ve kaygı içinde kalmakta ve çok yıpranmaktalar.

Bu durumun ortaya çıkarmış olduğu pek çok komplikasyondan sadece bir tanesi bahsi geçen sindirim sistemine ait rahatsızlıklar olsa da majör depresyona kadar varabilen psikiyatrik rahatsızlıklardan bu kabil psikosomatik şikâyetlere dek daha pek çok hastalığa yol açabildiği yatsınamaz.

Ebeveynle yavrusunu karşı karşıya getirip sürtüştüren, ailevi ve sosyolojik olarak bir takım diğer olası sorunlara da yol açabilen bu sistem nihayetinde bir seleksiyon (seçme) yöntemi olsa da kesinlikle doğal(!) seleksiyon değildir. Ne yazık ki halen maksadın hasıl olmasını sağlayacak adil olduğu kadar da insancıl olan bir alternatif geliştirilebilmiş de değil.

Ülserlerin tedavisi için anti asit ilaçlar verilip, barsak şikâyetleri için ise gaz gidericiler reçete edilse ve hatta tedaviye anti depresan ilaçlar eklense de asıl probleme köklü bir çözüm bulunmadan böylesi rahatsızlıklarla yeterince mücadele edilebileceğine inanmıyorum.

Ekonomistlerin dillerine doladıkları gibi “yapısal sorunlarımızı” (eğitim alanındakileri de) çözmeden çocuklarımıza da rahat yok anlaşılan.    

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright