Endüstriyle mücadele | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Endüstriyle mücadele 12.01.2015 23:12

Endüstriyle mücadele

 


 

Endüstri dediğimizde anlaşılması gereken alelade bir sigara fabrikası olmamalı. Dünya çapında büyüklüğe sahip dev şirketlerin oluşturduğu konglomeralardan (birden çok parçanın bir araya gelerek oluşturduğu yapı) bahsedilmektedir. Her birinin bütçesi orta halli bir devletin bütçesine denk olan  korkunç  büyük ve güçlü, enternasyonal şirketlerin bir araya gelerek oluşturdukları yapılardır bunlar.

Sigara sayesinde elde ettikleri tatlı kâr, tütün ürünleri tüketiminin Zararlı etki ve sonuçlarının ortaya çıktığı ve  farkındalığın artmaya başladığı gelişmiş batılı toplumlarda riske girip azalmaya başladığında, endüstri gözünü yeni bakir ve geniş bir Pazar olan 3. Dünya milletlerine dikti. Milyarlarca bağımlı adayından oluşan namütenahi (sınırsız) bir hedef kitle, hem daha cahil bırakılmış ve sahipsiz bir insan okyanusu…

Büyük kitleler direk ve dolaylı reklamlar ile ya da doğrudan devletler eliyle (sigara ile teskin edilip afyonlanan yığınların sevk ve idaresi daha kolay oluyordu) hızla tütün bağımlısı haline getirildiler. Bu geri kalmış toplumlarda felaketin vahametinin anlaşılması çok daha zor, tütün karşıtı bilinçlenmenin yaygın bir şekilde örgütlenmesi ise neredeyse imkânsız olarak görülüyordu. Maalesef öngörülerinde çok da yanılmamışlardı. Tütün salgını son asır içerisinde Uzak Doğu’dan Latin Amerika’ya bütün geri bırakılmış toplumları pençesine aldı. Birkaç on yıl sonra ise nesilleri kırıp geçirmeye başladı. Doğru düzgün sağlık kayıt sistemi ve istatistiksel verileri bulunmayan bu toplumlarda salgının önemini kavrayıp toplumları uyarmaya çalışan cılız sesler ise gürültünün içerisinde kaybolup gidiyordu.

Şu anda dahi Türkiye’de satılan x sigarasından alınan bir dal sigaranın içerdiği nikotin miktarının aynı sigaranın batılı ülkelerde satılan örneklerinden 8 kat daha az nikotin içerdiğini biliyor muydunuz? Bunun anlamı şudur: Türkiye’de aynı sigarayı tüketen bir bağımlı aynı miktarda nikotin alabilmek için 1 dal yerine 8 dal sigara tüketmelidir. Yani aynı miktar nikotin alabilmek için bir batılı tiryakiden 8 kat daha fazla katran ve zehir karışımını ciğerlerine doldurmak zorundadır. Bu oran Hindistan’da ise 1: 16 nispetindedir. Bir Hintli neredeyse bir paket sigara içerek ancak bir batılının 1 dal ile aldığı nikotini alabilmektedir. Böylelikle daha çok sigara tüketmesi sağlanmış olur. Bu arada daha çok miktarda öldürücü zehirli gaz kokteyline maruz kalırmış ne gam? Kimin umurunda?

Hindistan ve Pakistan’da sigara dışında insanların ayrıca esrar bağımlısı haline getirildiklerini, sigara gibi esrar içiminin de bu ülkelerde gayet yaygın bir alışkanlık olduğunu sıkça duyuyoruz ki bu ayrı bir konu olarak ele alınmalıdır. Ancak şu kadarını belirteyim; Esrar neden pahalıdır, aslında her yerde kolayca yetişebilen basit bitkilerden kolayca üretilebilmektedir  Şeklindeki bir soruya” Para etmesi için yasaklanmıştır. Usulen birazı yakalanır, sonra üretmek, dağıtmak ve satmak riskli olunca fiyatı artar da ticareti elinde tutunlar kârlarına kâr katarlar” Şeklinde cevap verildiğini okumuştum.

Bütün bunlardan sonra şunu da eklemeliyim ki sigara ile hasta edilen toplumlara daha sonra KOAH ilacı olarak bir takım pahalı nefes açıcı fıs fıs ilaçları ve tabi daha da pahalı olan bazı kanser ilaçlarını da aynı patron ailelere ait ilaç şirketlerinin sattıklarını, buradan da ayrıca nemalandıklarını görür gibiyim.

İlki 1997’de 54. Erbakan hükümeti zamanında çıkarılmış olan ve son 10 yıl içerisindeki hükümetlerce de kapsamı genişletilip etkinliği artırılmış olan tütünle mücadele yasası ve ilgili mevzuatın uygulamada da etkin bir biçimde takip ve desteklenmesi hayati öneme haizdir.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright