Çağrışımlar | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Çağrışımlar 22.10.2016 16:06

Çağrışımlar


“Hocam ne olur beni kurtar!”

İstediğin de senin gibi… 

Aciz, fakir, zavallı…

Keşke gerçekten elinden bir şey gelse de yapabilseydi.

“Sen de bu kadar sigara içmeseydin” diye bir serzeniş.

Anlamı yok…

Senin gibi yiyip içen, senin gibi yatıp uyuyan, birkaç saat eksik uyuyunca o gün perişan olan, senin gibi tuvalete gidip duran, dahası senin gibi ölen…

Anası, babası, belki zamansızca çocuğu bile ölen…

Nefsini kurtarabilmiş mi ki seni de kurtarabilsin.

Emir büyük yerden ve bir kere ferman buyrulmuş ya “Her nefis ölümü tadacaktır.” Başkaca lafa gerek yok.

Belki biraz ağrının dindirilmesi, hem belki genel durumda bir miktar düzelme, belki de kısmen ya da tamamen şifa… Ölümden gayrı tüm dertlerin şifası da yaratılmamış mı? Son nefesin ne zaman tamam olacağını kim bilebilir? Üstelik tedavi olunuz. Şifa arayınız. Doktora gidiniz, diye de buyrulmamış mı?

Ölümle beraber bir devası şifası olmayan durum da ihtiyarlık olsa gerek. İhtiyarlık ki kişiyi ve çevresini psikolojik olarak ölüme tedricen hazırlıyor. Bir nevi ikna ediyor. Bazen iki rahmetten birini isteyecek kadar… Rabbim hayırlı uzun ömür nasip edersen sıhhat ve afiyet ile dünyalık nimetini tamamla üstümüze. Ve hüsnü hatime ile imanla huzura varmayı bize nasip et. Amin. Yolunda cihat ve şehadet arzumuzu ise sürekli diri tut. Yine amin.

Kişiyi ölümden koruyan neydi? “Eceli insanı ölümden korurmuş.” Ertuğrul Bey’in dilinden dökülen dört kelime. İcaz bu olsa gerek. Tek kelimeyle muhteşem. Hikmet ve bilgelik yüklü bir söz. Eceli dolmayan ölmez. İsterse bütün dünya onu yok etmek için birleşsin. Vakti saati dolan ise bu dünyada bir saniye bile fazladan kalamaz. Velev ki dünyanın en güvenli saraylarında saklansa veya bütün profesörler sabaha kadar başında nöbet tutsa da nafile…

Ecel birdir değişmez. O da levh-i mahfuzda yazılmış, kalem kırılmış, mürekkep kurumuş…   

İmanın bu altıncı şartı ne güzel. Tüm “keşke”leri izale edip ortadan kaldırır. Akla ve vicdana sükûnet indirir. Hadsiz zeval ve iftirakların neticesinde insan ruhunu kemiren sancıları dindirir.

Sebepler dairesinde hastalıklara şifa aranmalı. Doktora gidilip ilaçlar tarife göre kullanılmalı. Ancak şifanın Allah’tan geleceği asla akıldan çıkartılmamalıdır. Fiili duanın ardından kavli dua ile Mevla’ya gereğince yakarılmalı, YA ŞAFİ ismi şeriflerine sığınılmalıdır. Teveccüh buyrulup şifa verilmiş ise O’na şükredilmelidir. Bunda hakiki bir dahlin olmadığı da bilinmeli ve yardım ve şifa için yine O’na hamd ve şükür ile teslim olunmalıdır.         

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright