Neden evet? | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Neden evet? 05.03.2017 10:21

Neden evet?Sistem mi değişecek yoksa rejim mi değişecek tartışmaları devam ederken referandum gelip kapıya dayandı. Bu saatten sonra somut değişiklikler üzerinden tartışmakta fayda var.

Referandumda evet diyeceğim. Tercihimi birçok sebeple izah edebilirim ama en önemli sebebim bire bir değişikliği yapılacak maddelerle ilgili değil.

Çok partili demokrasi serüvenimizin neredeyse yüzde yirmisinden fazlasını bir kişinin liderliğinde geçirdik: Recep Tayyip Erdoğan.

Erdoğan’ın liderliğinde geçilen 15 yıl içerisinde atlatılan badireleri yazmaya kalksam değil bu köşe, derginin tamamı bile yetmez. Erdoğan mevcut sistemin takozlarıyla on beş yılını geçirdi.

Şimdi, inandığım, tanıdığım bir lider, sistemin tüm aksaklıklarını da görmüş olarak bir sistem değişikliği talebinde bulunuyor. Daha 8 ay önce bu ülke bir darbe/işgal tehlikesi yaşadı. Hedefteki ismin kim olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.

Rötuşlarla, tadilatlarla olmuyor. Baştan aşağıya yenilenmek gerek. Bu yüzden inandığım bir liderin talebini ve ihtiyaçları görüyorum. Evet diyorum.

Rejim değişikliği yapılıyor diyenleri ciddiye almak zekâmıza hakarettir. Hani Erdoğan diktatördü? Zaten diktatör olan birisi nasıl diktatörlüğü getirecek? Ya dün söylediğiniz yalandı ya da bugün söylediğiniz yalan!

Diktatör zırvasını yıllardır işleyen kişilere bir bakın, ta 30 yıl önce bile rahmetli Turgut Özal için diktatör yaftasını yapıştıranlardır. Bunlar hiç değişmediler. Her kritik dönemde ülkenin gelişmesinin önündeki en büyük engel oldular.

Parlamenter sistem bir türlü sağlam bir demokrasi kültürünün yerleşmesine izin vermedi. Demokrasi tarihimiz acılar, darbeler, ihanetler tarihi olarak anılacak.

Değişikliği iyi anlamamız gerekiyor. Değil cumhuriyetin, son 200 yılın belki de en önemli reform talebidir. Bu sefer de bu fırsatı ıskalarsak, akıbetimizin hayra varacağına inanmıyorum.

Tek tek maddelere baktığımızda eleştirilecek hususlar olacaktır. Ancak büyük resme bakmak lazım. İlerde yanlışlar düzeltilecektir. Ama şimdi büyük meseleye odaklanmak lazım.

Daha güçlü bir Türkiye için evet diyorum.

Üzülmeye başladım!

Anayasa değişikliğinin referandumda halkın oyuna sunulacak olmasıyla birlikte başlayan siyasi havadan çok rahatsızım. Orantısız güç kullanılıyor. Şöyle ki…

Eskiden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başbakan iken, her Salı günü meclisteki grup toplantılarında mutat olarak CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu fırçalıyordu! 

Cumhurbaşkanı olduktan sonra bu görevi Sayın Binali Yıldırım’a devretti ve canı sıkıldıkça Sayın Kılıçdaroğlu’nu fırçalamaya devam etti!

Referandum meselesinden sonra topa MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli de girmeye başladı. O da artık her Salı günü parti grubunda Sayın Kılıçdaroğlu’nu fırçalıyor!

Vallahi üzülmeye başladım! Lütfen abartmayın…

Tamam, adamın SSK’yı batırmak haricinde herhangi bir kariyeri olmayabilir… Girdiği hiçbir seçimi kazanamadığı gibi İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı adaylığında oy bile kullanamamış olabilir… Koltuğunu yeteneklerine değil de bir fitneci, hain grubun hazırladığı kaset komplosuna da borçlu olmuş olabilir…

Ama çok üzerine gidiyorlar, üzülmeye başladım!

Ha birde… Hem çok vuruyorlar diye üzülüyorum, hem de… Sempatik ya hu!

Değil mi ama?

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright