Gerçekten engellenebilir miydi?  | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Gerçekten engellenebilir miydi? 11.08.2016 19:13

Gerçekten engellenebilir miydi?


Defolu demokrasi tarihimizde bir yara daha açıldı. 15 Temmuz tarihinde darbeler tarihimizin en kanlı, en utanç verici gününü yaşadık. Ancak rezaletin yaşandığı gün aynı zamanda bir milletin tarihine şerefle anılacağı gün olarak da geçti. Millet gövdesini tanka siper ederek insanlık tarihinin en şerefli sayfalarından birini açtı. 

Bu darbe ile ilgili çok şey yazılacak. Belgeselleri yapılacak, filimler çekilecek. Darbeden hemen sonra herkesçe konuşulan bir konuyu açıklığa getirmekte fayda var. Bu alçak darbe gerçekten engellenebilir miydi? 

Darbenin çok önceden ayak sesleri duyuluyordu. Bugünden geriye baktığımızda durumu çok daha iyi anlıyoruz.  

Yerli basında ve ulusal basında ilginç bir şekilde son bir yılda darbe yazıları yazılmaya başlamıştı. Bizler darbeler tarihinin kapandığını iddia ederken oyun kurucular planlarını çoktan sahneye koymuştu. Bugün anlıyoruz ki yazılan hiçbir şey yazılmış olmak için yazılmamış.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan özellikle son bir yılda bir şeyleri engellemeye çalışıyor gibiydi. Tehlikeyi fark etmişti.

   ABD’ye gidiyordu, AB ile temas kurmaya çalışıyordu, NATO’ya bir şeyler anlatmaya çalışıyordu… Çünkü birilerinin onayı veya desteği olmadan darbe yapamayacağınız gibi niyet dahi edemezsiniz. Cumhurbaşkanımız bugünü hissetmiş gibiydi.

Birden bire Rusya ve İsrail ile ilişkilerin düzelmesinin darbeden hemen önceye denk gelmesinin de tesadüfi bir gelişme olduğuna inanmıyorum.

Fazla değil, darbeden daha bir ay önce İngiltere Başbakanı “Böyle giderse Türkler ancak üç bin yıl sonra AB’ye girer!” demişti. Sonrasında yaşanan darbe bu sözün öylesine söylenmediğini ispatlıyor gibiydi.

Neredeyse yirmi yıla yakındır Fethullah ABD’de yaşıyor. Onun yetiştirdiği binlerce vatan haini fedailik yapıyor ve bizden bu kalkışmadan ABD’nin haberinin olmadığının düşünülmesi isteniyor! ABD’nin bilgisi veya onayı olmayan bir darbe asla olamaz.

Ben darbenin engellenemeyeceği kanaatindeyim. Nasıl mı?

Hükümete, özellikle de Cumhurbaşkanımıza karşı alerji besleyenleriniz hemen itiraz etmeden yazacaklarımı lütfen az biraz düşünsün.

Darbe hazırlıkları öğrenildi diyelim. Darbeden önce binlerce asker, polis, hakim, savcı, öğretmen… İhraç edildi, soruşturma açıldı.

Hükümetin darbeyi engellemeye çalıştığına kaçınız inanacaktınız?

   Böyle bir şey yapmak mümkün değildir. Anında sivil darbe, diktatörlük yaftaları Cumhurbaşkanımıza yapıştırılacaktı. Batı şiddetli bir şekilde üzerimize gelecekti. Ülke yalnızlaştırılacaktı…

Cumhurbaşkanımız, bu yapı PKK’dan daha tehlikelidir dediğinde kimse inanmıyordu. Ama haklı olduğunu gördük.

   PKK alçak bir terör örgütü olsa dahi en azından şeffaf bir örgüttür. İçinize sızmıyor. Sizin vergilerinizle alıp teslim ettiğiniz silahı size doğrultmuyor. Kendisini gizlemiyor.

PKK’nın tüm unsurlarını tanıyorsunuz, biliyorsunuz… Mücadelede zafiyetler olsa dahi PKK devlet yapınızı tahrip etmiyor.

Devletin her kademesine girmiş bir yapıyı temizlemek, ifşa etmek öyle kolay değil. Bu örgütün en mahir olduğu konu kendisini gizlemesidir. En güvenilir insanlar bile örgüt üyesi çıkabiliyor.

Askeriyenin her kademesine girmiş bu yapı aynı zamanda NATO subayıdır. NATO ve ABD onayıyla, kontrolüyle yapılan bir darbeyi üç beş atamayla, üç beş ihraçla engelleyemezsiniz.

Tüm bu anlatımlar içinde gelelim en önemli konuya…

Milletin feraseti ve tepkisi bu darbeyi engellemiştir. Hiçbir darbe karşısında tavır sergilemeyen bu toplumun yine sessiz kalacağı hesaplanmış olmalı.

Bu saatten sonra hiçbir darbe Türkiye’de başarılı olamaz. Darbeciler ya katliam yapmayı göze alacak, ya da iç savaşı.

Turistlik bölgelerde yaşayan insanların aktardığına baktığınızda bu işin bitmediğini anlıyorsunuz. Birçok ülke vatandaşlarına çağrı yapıyor ve Türkiye’de üç aya kadar iç savaş çıkacağını söylüyor.

Batının planları neyi öngörüyorsa onu sahneye koyacaklar. Burada bize düşen bu örgütü yüksek sesle lanetlemek ve alınacak her türlü tedbiri desteklemektir.

 Zalimin bir hesabı varsa elbet Allah’ın da bir hesabı vardır.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright