Bu zekâyla dünyaya başkan olmak! | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Bu zekâyla dünyaya başkan olmak! 08.01.2017 21:01

Bu zekâyla dünyaya başkan olmak!


Dünyanın yeni lideri belli oldu!

Homurtuları duyabiliyorum. İtiraz ettiğinizin farkındayım. Lütfen ifademi bir acziyetin, kompleksin ikrarı olarak değil de, bir hakikatin öfkeli haykırışı olarak kabul edin!

Donald Trump ABD’nin yeni başkanı oldu.

Trump’ın dünyanın yeni lideri olduğunu anlamak için seçim günü televizyon programlarına bakmanız yetiyor. Flash TV’de halay çekenleri saymazsak neredeyse sabaha kadar canlı yayınla tüm kanallar seçim programı yaptı.

Düşünün ki, faşist söylemleriyle bilinen Trump seçilince Meksika parası %12 değer kaybetti. Bir ülkede yapılan seçim yüzünden başka bir ülkenin parası neden değer kaybetsin ki?

Çünkü ABD şu an dünyada açık ara en güçlü ülke. Ama en güçlü ülkenin yakın dönem başkanlarına ve yeni seçilen başkanına baktığınızda büyüklüğü ile orantılı zekâlar tarafından yönetilmediğini görüyorsunuz.

George W. Bush zekâsındaki bir insan tam sekiz yıl ABD başkanlığı yaptı. Her ne kadar baba kontenjanından başkanlık yapmış olsa da, sonuçta bir değil, tam iki seçim kazandı.

Trump’ın seçim sürecindeki performansına baktığınızda ortaya bir zekâ küpü çıkmıyor. Pragmatik, popülist bir işadamı olması onun bir devlet yönetecek kalibreye sahip olduğunu göstermez.

*****

Peki neden böyle? Nasıl oluyor da düşük profilli insanlara rağmen ABD gücünü koruyabiliyor?

Dustin Hoffman ve Robert De Niro’nun başrolünü oynadığı 1997 yılı ABD yapımı “Başkanın adamları” isimli filmi izleyenler bilecektir. Filmde, bir seks skandalına adı karışan ABD Başkanının danışmanları tarafından nasıl kahraman haline getirilmeye çalışıldığı anlatılıyor.

ABD, asla başkanların kaderine terkedilecek bir ülke değildir. ABD’de başkanlar sınırlı konularda belirleyici olsa da, asla temel konularda etkili değildir. Sistem ona göre kurgulanmıştır.

ABD’de, başkanların seçim vaadiyle icraatları hiçbir zaman birbirine uymamıştır. Seçim öncesi popülist söylemlerle halktan oy almaya çalışan başkan adayları seçildikten sonra sistemin birer parçası haline gelir.

Ha bu arada, bizdeki gibi orada kimse çıkıp da “Önceden şöyle diyordun, ne oldu?” gibi saçma bir soru sormaz. Başkanları olmasa da kamuoyları zekidir!

*****

Yani sevgili okur, ABD asla lidere dayalı olarak yönetilmez. Sistem ona göre kurgulanmıştır. Aslında bir yönüyle ABD, bürokrasi tarafından yönetilen dünyanın en büyük ülkesidir.

Bizde de durum eskiden böyleydi. Kim lider olursa olsun, devletin üzerindeki kurucu altı ok zihniyeti hiç değişmezdi. Bunun değişmesi için seksen yıl geçmesi gerekti.

Bugün Recep Tayyip Erdoğan sistemi temelden değiştirmeye çalışıyor. Tek başına, sadece millet desteği ile değişimi gerçekleştirmeye çalışıyor. Kendisinden sonra bu değişimin devam edip etmeyeceği de şüpheli. Çünkü biz, lidere dayalı bir toplumuz.

Dua edelim de Allah Erdoğan’a sağlıklı, uzun bir ömür versin. Yoksa Onuncu yıl Marşı ayinlerinde zikir eden sonradan görme hormonlu kıroların Kemalist nutukları yeniden başlayabilir!

*****

Bakalım, İslam karşıtı söylemleriyle bilinen Trump sisteme ne kadar uyacak? Uymadığı takdirde başına neler gelecek?

Belli mi olur, bakarsınız Trump Erdoğan’a özenir!

Haklısınız, olmadı. O zekâdan bu kadar beklenti biraz fazla!

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright