Hani komşusu aç iken tok yatan bizden değildi!. | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Hani komşusu aç iken tok yatan bizden değildi!. 02.05.2015 13:28

Hani komşusu aç iken tok yatan bizden değildi!.


“Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” demişti son peygamberimiz.

Ailelerimizden de böyle gördük bugüne kadar.

Bir mahallede bir komşumuzun başı sıkışsa, bir derdi olsa bütün mahalle sakinleri seferber olur mağdur veya sıkışık durumda olan komşularının sıkıntılarını anında giderirlerdi.

Çünkü dinimizin emri böyleydi ve Allah; “bir kimse bir mü’min kulumun bir sıkıntısını giderirse ben onun çok daha fazla sıkıntılarını ahirette gideririm” diyerek yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik etmişti.

Tüm Türkiye’nin haberi oldu, geçtiğimiz günlerde bir grup insan Elazığ’ın göbeğinde ölüm orucuna niyet etmiş adına da Açlık Grevi demişlerdi.

Amaçları, ellerinden alınan haklarının iade edilmesini sağlamaktı.

Sayıları 35’ti, bunlardan 15 tanesi ölüm orucuna niyet etmiş diğer yirmi tanesi de bir taraftan onların hizmetlerini yapıyor bir taraftan da ilgili ve yetkili yerlerle irtibatlar kurarak meramlarını anlatmaya çalışıyorlardı.

Başardılar da…

Haklı mücadelelerini gören birçok Sivil Toplum Kuruluşu yanlarına giderek hem dertlerini dinlediler hem de ellerinden geldiğince onlara yardımcı olmaya çalıştılar.

Çünkü haklılardı, ekmekleri ellerinden alınmış, daha önce çalıştıkları Eyüp Bağları sulama Birliğinin devlete olan borcunu ödememesinin cezasını kendileri çekmişti.

Hem de çok anlamsız ve mantıksız bir şekilde.

Devletin kadrolu işsizleri olarak tarihe geçtiler bile. Çünkü hala SGK’da kayıtları duruyor ancak adlarına SGK primleri yatırılmıyordu.

Bu talihsizlikleri 5 yıldan beri devam ediyor, hiçbir devlet yetkilisi ve milletin temsilcisi yani hiçbir milletvekili bunların feryatlarını dikkate alarak dertlerine derman olmuyordu.

Kimin kapısını çalmışlarsa hepsi haklı olduklarını ellerinden geleni yapacaklarını söylemiş ama arkalarını döndükten sonra bırakın ellerinden geleni yapmak oralı bile olmamışlardı.

Hatta milletvekillerinden biri konu kendilerine anlatıldıktan sonra kesinlikle bu konuyu yazılı önerge vererek Meclis gündemine taşıyacağını gerekirse torba yasanın içerisine dahil ettirerek sorunu çözeceğini söylemişti.

Verilen umutlarla sürekli meclis oturumlarını takip eden Eyüp Bağları Sulama Birliğinin mağdur çalışanları önergelerin verilmediğini anlayınca ilgili milletvekilini arayıp sormuş ve aldığı cevap karşısında şoke olmuşlardı, çünkü hukukçu milletvekili dalga geçercesine; “Ben tam önergeyi verecektim ki CHP’liler mecliste kavga çıkardılar” diyerek topu taça, suçu CHP’lilere atmıştı.

Mevcut hükümetin çözemeyeceği kadar büyük bir sorun değildi. Milletvekilleri veya iktidar partisinin Elazığ temsilcileri isteyip de gündemlerine almış olsalardı bu sorun çoktan çözüme kavuşmuş olacak ve bu insanlar ölüm orucuna niyet ederek kendilerini ölümün kucağına atmayacaklardı.

Ama iktidar temsilcilerinden hiç kimse ilgilenmedi ve bu insanların feryatlarını duymadı, ta ki geçtiğimiz Pazar gününe kadar.

Pazar günü Ak Parti İl Başkanı Sayın Nüsret Çoban bizzat açlık grevinin yapıldığı mekâna giderek onları dinledi ve sorunu iki gün içerisinde Başbakana ileteceğini, bir ay içerisinde de tümüyle çözeceğini söyleyerek söz verdi.

Çoban’ın kişilik ve karakterini yakından bilen eylemciler de Çoban’a itimat ederek eylemlerine son verip evlerine gittiler.

Şimdi top Ak Parti İl Başkanı Nusret Çoban’da.

Çoban komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir hadisi şerifini en iyi bilen ve uygulayanlardan biri olarak tanınır bilinir.

Bir ay sonra bu 35 mağdurun sorunlarının çözülüp ekmeklerine kavuşmaları şu andan itibaren Sayın Çoban’ın elinde.

Çoban bunu başarır ve çözerse bütün Elazığlılar olarak kendisine şükran borçlu kalacağız. En çok da bu eylemciler teşekkür borçlanacaklar Sayın Çoban’a.

Lakin başaramaz ve bu insanların mağduriyetleri giderilmezse onlar adına emin olun ki ilk ben bu köşeden sayın Çoban’a; “HANİ KOMŞUSU AÇ İKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİ” diye soracağım. 

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright