Travma | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Travma09.01.2017 22:52

Travma

Travma


Ağız, dişler ve destek dokularına direkt veya indirekt olarak bir darbe gelmesi sonucu yaralanmalar oluşur. Travma sonucu dişlerde kırılma, sallanma, yer değiştirme ve yerinden çıkma, diş destek dokularında yaralanmalar ve çeneleri içeren kırıklar oluşabilir.Ağız sağlığı için acil bir durum olan yaralanmalarda eğitim ve erken müdahale tedavinin başarısını etkilemektedir.


Bu haber 839 kez okundu.

Ağız, dişler ve destek dokularına direkt veya indirekt olarak bir darbe gelmesi sonucu yaralanmalar oluşur. Travma sonucu dişlerde kırılma, sallanma, yer değiştirme ve yerinden çıkma, diş destek dokularında yaralanmalar ve çeneleri içeren kırıklar oluşabilir. Ağız sağlığı için acil bir durum olan yaralanmalarda eğitim ve erken müdahale tedavinin başarısını etkilemektedir.

Diş hekimleri günlük çalışmalarında, ön dişlerde travma sonucu oluşan kırıklarla sık olarak karşılaşmaktadır. 


Çocuklar okulda oyun oynarken, koşarken, bisiklete binerken düşebilir ve yüzlerine hatta dişlerine darbe alabilir. Düşmenin şiddetine göre darbenin dişte yaratmış olduğu hasar da değişir. Hafif, künt bir çarpma daha çok yumuşak dokularda (dudak, dişetleri gibi) zedelenmelere yol açarken yüksek hızdaki çarpmalar dişlerde sallantılara, diş kuronunda (dişin ağızda görülen kısmında) ya da kökünde kırıklara, hatta bazen dişin tamamen yerinden çıkmasına neden olabilmektedir.  

Böyle durumlarda, yani ağız ve diş bölgesinde kanama, şişlik, zedelenme ve kırık mevcudiyetinde hemen diş hekimine başvurulmalıdır. Dişlerde kırık varsa veya dişlerden bazıları tamamen yerinden çıkmışsa diş veya kırık parça kaza bölgesinde aranmalı ve bulunduğu takdirde hemen süt, serum fizyolojik veya tükürük gibi sıvı bir ortamda saklanarak diş hekimine başvurulmalıdır. 

Hastanın dişhekimine gitmesi gereken süre iki saati geçmemelidir. Diş asla mendil gibi kuru bir ortamda saklanmamalıdır. Travma sonrası muayenede diş hekimi gerekli görürse radyografi (diş röntgeni) çektirebilir. Dişte özellikle kök kırığı gibi gözle görülemeyecek zararların tespiti için radyografi büyük önem taşımaktadır. Röntgenden sonra, kırık tamiri gerekli ise de kanal tedavisi yapılmalıdır. 

Çevre dokular sağlıklı ise sallanan dişler birbiri ile birleştirilerek şinelenmeli ve iyileşmesi için dişin tekrar yerine oturmasına olanak sağlanmalıdır. En önemlisi yerinden çıkan dişler uygun ortamda hekime zamanında getirilmiş ise diş boşluğu ve diş çok özen ile temizlenmeli, yerine yerleştirilerek diğer dişler ile sabitlenmeli ve dişin tekrar yerine kaynamasına olanak sağlanmalıdır. Bu tür durumlarda bazen kanal tedavisi gerekebilir fakat çoğu zaman uygulamalar ideal yapıldığı ve bu işlemden sonra 1–2 ay süre ile çocuk bu dişine aşırı basınç getirmemeye dikkat ettiği takdirde dişler eski sağlığına kavuşmaktadır. 


Diğer SAĞLIK haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright