Elleriniz üşüyorsa doktora gidin | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Elleriniz üşüyorsa doktora gidin16.12.2016 19:57

Elleriniz üşüyorsa doktora gidin

Elleriniz üşüyorsa doktora gidin


Omega 3 yağ asitleri, vücudun gelişiminde büyük rol oynadığı gibi beyin işlevinde de önemi büyüktür. Omega 3 yağ asitleri, insan vücudunda üretilmediği için gıdalardan elde edilir.


Bu haber 702 kez okundu.

Omega 3 yağ asitleri, vücudun gelişiminde büyük rol oynadığı gibi beyin işlevinde de önemi büyüktür. Omega 3 yağ asitleri, insan vücudunda üretilmediği için gıdalardan elde edilir.

Vücudunuzun omega 3 yağına ihtiyacı olduğunun belirtileri...

Kalp Hastalıkları

Omega 3 yağ asitleri, kalp ve kan damarlarıyla ilgili hastalıklarda büyük önem taşır.

Uzmanlar, doymuş yağın az tüketilmesini ve omega 3 yağ asitlerini içeren doymamış yağların daha çok yenilmesi gerektiği söylüyor.

Bu yağ asitleri yüksek kolesterol ve tansiyon gibi kalp hastalıklarındaki risk faktörlerini düşürmeye yardımcı olacaktır. Kan pıhtılarının gelişimini yavaşlattığı için kalp krizi, çarpıntıları ve ritim bozukluğunu da azaltmaktadır.

Omega 3 içeren balık yağları da sizi kalp hastalıklarından koruyacaktır.

Beyin işlevselliği

Omega 3 yağ asitleri, ruhsal akli denge ve hafıza için çok önemlidir.

Beyinde hücre zarının oluşumuna yardımcı olduğu için beyin sağlığını korur.

Omega 3 yağ asidinin az miktarda alınması dikkat eksikliği, aşırı hareketliliğe ve performans düşüklüğüne neden olacaktır.

Bunalım ve depresyon

Omega 3 yağ asitleri depresyona engel olmakta bayağı etkilidir.

Bu sağlıklı yağdan az miktarda tüketilirse depresyon, bunalım riskini arttırır ve belirtileri daha da kötüleştirir.

Görme bozuklukları

Görüşte bozukluk veya diğer göz problemleri, omega 3  yağ asidi eksikliğinizin olduğuna işarettir. 

Omega 3 yağ asidi, göziçindeki sıvıyı olması gereken miktarda tutmaya yardımcı olur. Göz sağlığını korur. Kuru göz sendromu da omega 3 eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

İltihap ve eklem ağrısı

Omega 3 yağ asidi eksikliğinden vücutta iltihaplı eklem ağrılarına neden olabilir. Ağrılar, eklem iltihabına da dönüşebilir.

Omega 3 yağ asitleri iltihap söktürücü etkiye sahiptir; hem ağrıyı hem de vücuttaki iltihabı düşürür. Aynı zamanda bu yağlar gevşek eklem hassaslığına yardımcı olurken sertliği düşürür ve ilaç ihtiyacınızı azaltmanızı sağlar.

Bu sağlıklı yağlar sabah yorgunluğu ve eklem hassaslığının belirtilerini egzersiz sırasında kan akışını artırarak düşürebilir.

Düşük bağışıklık

Omega 3 yağı az tüketilirse, vücudunuz soğuk, enfeksiyon ve diğer sağlık problemlerine daha meyilli olacaktır. Bu da bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olacaktır.

Yeteri miktarda omega 3 tüketimi bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecektir. A, D, E ve K vitaminlerinin emilip vücutta etkili olması için de bu yağ asitlerine ihtiyaç vardır.

Fazla kilo

Eğer kilo vermede zorluk yaşıyor ve kilo almaya devam ediyorsanız, muhtemelen omega 3 eksikliğindendir.

Gerçekten kilo vermeyi istiyorsanız, omega 3 yağ alımınızı arttırın ve karbonhidrat alımını azaltın. Az karbonhidrat alımıyla vücudunuzun enerji için yağ depolamaktan başka bir seçeneği yoktur.

Omega 3 yağ asitleri metabolizmanızı daha hızlı çalıştırmanıza da yardımcı olacak ve kalorileri daha çabuk yakabileceksiniz.

Aşırı kuru cilt

Omega 3 eksikliğinin bir başka belirtisi ise kuru, kaşınan veya pul pul olmuş cilttir.

Bu yağ asitleri, yağ üreten bezler ve cildin doğal nemi için gereklidir. Sağlıklı bir cilt için yeteri kadar yağ üretmesini sağlar.

Ürettikleri bu yağlar ciltten suyun gitmesini durdurur, nemli ve pürüzsüz tutar. Aynı zamanda kırışıklıkları önler ve yaşlanmayı geciktirir.

Enerji düşüklüğü

İyi uyuyup dinlendikten sonra bile düşük enerjiye sahipseniz, omega 3 yağ asidi eksikliğiniz olabilir.

Omega 3 yağ asitleri vücudun düzgün şekilde gelişimini sağlayan, beyin işlevini normale çeviren sağlıklı yağlardır. Bu yüzden bu yağlar vücudunuzun enerji kaynağı olarak görülür.

Omega 3 yağ asitli yiyecekleri karbonhidratlı yiyeceklerle yenildiğinde, karbonhidratlar yavaşça sindirilir.

Aşırı soğuk el ve ayak

Her zaman üşüyorsanız, bu omega 3 yağ asidi eksikliğinizden kaynaklanıyor olabilir.

Bu gerekli yağlar vücudunuzun ısı dengesini düzenlemenize yardım eder. Cildin altında yer alan bu yağlar vücudu soğuk havalardan korur, ısı verir.

Omega 3'ün dışında magnezyum ve demir eksikliği de sizin sürekli üşümenize neden olabilir. Çok zayıf, tiroid bezlerinin performans düşüklüğü de diğer nedenler arasındadır.


Diğer SAĞLIK haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright