Söylenmeyenleri var gücümüzle haykırmak vicdani ödevimiz | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Söylenmeyenleri var gücümüzle haykırmak vicdani ödevimiz08.01.2017 22:55

Söylenmeyenleri var gücümüzle haykırmak vicdani ödevimiz

Söylenmeyenleri var gücümüzle haykırmak vicdani ödevimiz


Geçtiğimiz günlerde 7. Yılını kutlayan Hakimiyet Gazetesi’nin yayın politikasını, ilkelerini ve yayın hayatına giriş serüvenini gazetenin imtiyaz sahibi Ahmet Toprak ile konuştuk...


Bu haber 839 kez okundu.

Hâkimiyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Toprak:

Söylenmeyenleri var gücümüzle haykırmak vicdani ödevimiz

Geçtiğimiz günlerde 7. Yılını kutlayan Hakimiyet Gazetesi’nin yayın politikasını, ilkelerini ve yayın hayatına giriş serüvenini gazetenin imtiyaz sahibi Ahmet Toprak ile konuştuk. Toprak, söylenmeyenleri söylemek, görülmeyenleri görmek ve bunu var gücüyle haykırmanın hem görev hem de vicdani ödev olduğunu belirtti.

Kısaca sizi tanıyalım…

Uzun yıllar yurt dışında yaşadıktan sonra Elazığ’a kesin dönüş yaparak inşaat, taahhüt ve mobilyacılık sektöründe faaliyetler yapmaya başladım. Medya sektörüne de Hâkimiyet Gazetesi’ni alarak girdim. Ayrıca Elaziz Belediyespor Başkanlığını yapıyorum.

Hâkimiyet Gazetesi 7 yaşına girdi. Hâkimiyet'le tanışma süreciniz nasıl oldu? Neden medya sektörüne girdiniz?

Öteden beri medya alanına bir ilgim vardı. Çocukluk yıllarından itibaren gazeteleri takip eder, köşe yazarlarını tanımak isterdim. Elazığ’da yerel medyanın gayretli çalışmalarını da bilir ve bu amaçla fedakârlık göstererek çalışan gazetecileri takdir ederdim.

Günün birinde Erol Kara kardeşimizden Hâkimiyet Gazetesi’nin devredilmesi teklifi gelince önce düşündüm. Çünkü bu sektörde ne bir eğitimim ne de tecrübem vardı. Bir süre düşündükten ve meslekten olan değerli ağabeylerimle yaptığım istişarelerden sonra Hakimiyet’ i alarak medya sektörüne de girmiş oldum. 

7. yıl kutlamalarınızda bir ayrıntı dikkat çekti, hiç protokol mensubu yoktu. Hepsi basın camiasından kişilerdi? Neden böyle bir organizasyon düşündünüz?

Genelde bu ve benzer törenlerde protokole önem verilir, il yöneticilerinin törene teşrifleri bir prestij olarak görülür. Oysa bizler,  bu sektörde en prestijli ve saygın isimleri bizzat gazetenin çalışanları olarak görürüz. Haberden dizgiye, baskısından dağıtımına, muhasebecisinden montajcısına, sunucusundan program yapımcısına tüm Elazığ medyasını gecemize davet ettik. Ve gördük ki biz büyük bir aileyiz ve birlikte gerçekten güçlüyüz. Aslında gecemizi sadece basın mensuplarına özel yapmamızın bir sebebi de özlenen birlikteliği sağlamaya yönelik bir adım atmaktı.

Gecede de medyada birliktelik sağlanamamasına özellikle vurgu yapıldı. Sektörün içinden biri olarak sebepleri neler sizce?

Birlik ve beraberlik her meslek ve alanda gerekli. Ancak medyada daha bir gerekli. Özellikle son yıllarda ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara dikkat çekerek halkımızın bilinçlenmesini sağlamak ve bu uğurda birlikte hareket etmek elbette önemli ve anlamlı. İlimizde de bu birlikteliği sağlamak ve sürdürmek için her bir medya kuruluşumuzun gayret etmesi ve bunu her zaman öncelemesi bizleri de mutlu etmektedir.

Hâkimiyet Gazetesi hakkında biraz da bilgi alalım… İstihdam sayısı kaç?

Hâkimiyet; kadrosu ve ilkeleriyle halkla bütünleşmiş, halkımızın hissiyatına tercüman olan ve kendi tesislerinde basılan bir gazetedir. Şuan tüm birimlerimizde çalışan, muhabir, dizgici, dağıtım elemanları ve matbaa ekibimizle birlikte Elazığ halkının haber alma ihtiyacını en güzel şekilde gidermek için gayret gösteriyoruz.

Abone sayınız nedir? Hangi kitlelere ulaşıyor gazeteniz?

Hâkimiyet olarak geniş halk kitlelerine ulaşmak adına abone sayımızı sürekli artırmanın gayretindeyiz. Gazetemiz günlük olarak 1000 adet basılıyor ve düzenli olarak abonelerimize ulaşıyor. Abonelerimiz dışında web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız ile de her gün on binlerce hemşerimize ulaşıyoruz.

Günlük gazete olmanın zorlukları neler?

Günlük gazete olmak ver her gün okurun eline ulaşmak gerçekten ciddi bir iş ve sorumluluk. Türkiye ve Elazığ, hızlı bir gündemi yaşıyor. Gün içerisinde bile birkaç sıcak gündem olabiliyor. Bu sık değişen gündem içerisinde günlük gazete çıkarmak ve halkımızın taze ve özel haber ile özgün yorum beklentilerine karşılık gelecek yayınlar yapmak zorundasınız. Hâkimiyet; herkesin söylemekten kaçındığı, kimsenin dikkat çekmediği ya da buna cesaret edemediği konularda cesurca tavrını ortaya koyan ve bunu korkusuzca yapan bir gazetedir. Böyle olmaya da devam edecektir.

Medya sektörünüzde hedefleriniz neler? Hâkimiyet Gazetesi için gelecek düşünceleriniz nedir?

Medya hayatın her aşamasında var olacaksa ve toplumu bir yönüyle etkileyecekse bizler Hâkimiyet olarak bu imkânımızı şehrimiz ve çok sevdiğimiz hemşerilerimiz için kullanacağız. Söylenmeyenleri söylemek, görülmeyenleri görmek ve bunu var gücümüzle haykırmak aslında hem görevimiz hem de vicdani ödevimiz. Akif’in deyimiyle “kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim” hassasiyetinde olmak ve “onu dindirmek için çifte ve kamçı yemek” gibi bir cesaret ve özgüveniniz yoksa bu meslekte sıradan olur ve sıradan kalırsınız. Belki bir gazete olma vasfınızdan dolayı resmi ilan gelirlerinizi alırsınız, suya sabuna karışmadan “huzurlu?” bir yaşam sürdürürsünüz ama bu mesleğin hakkını verememenin kalp huzursuzluğunu hep vicdanınızda yaşarsınız. 

Gazetenin yayın politikasına, yazarlara bir patron olarak müdahaleniz oluyor mu?

Gazetemizin yayın politikaları halkımızın hassasiyetleri milletimizin vazgeçilmezleridir. Milli ve manevi değerlerimiz önceliklerimizdir. Bu ilkeler sadece gazetenin sahibi olarak şahsımın değil gazetemizde çalışan tüm arkadaşlarımın da ilkeleridir. Birbirimizle bir konuda görüşmesek bile hareket tarzımız hep aynı olur.

Hâkimiyet Gazetesi’nin yayın politikasını kısaca özetlemenizi istesek…

Hâkimiyet olarak yayın politikamızın eksenine şehrimizi koyduk. Şehrimizin ve hemşerilerimizin gündemi bizim de gündemimizdir. Şehri ilgilendiren önemli konulara mesafeli durmak, onu görmezden gelmek ya da şaşı bakmak bizim yayın politikamızda yer almaz.  Söylenecek sözden sarf-ı nazar etmediğimiz gibi söz söylemek için de konuşmayız, yazmayız.

Zaman zaman bazı eleştirilere muhatap olduğunuzu görüyoruz. Yandaşlık, medya sektöründen değil gibi… Neler söyleyeceksiniz bu konuda? 

Güzel bir soru. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bizler ülkemizi ve şehrimizi çok seven, ülkemiz ve şehrimiz için de var gücüyle çalışan insanlarımızın hep yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Ülkemizi medeniyet yarışında oldukça önemli bir mevkie çıkartan, tüm dünyanın, kendi çıkarlarına ters düştüğü için kendisini boğmak istedikleri cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bizim için önemlidir. Ülkesi, devleti ve halkı için kelle koltukta ve dev güçlerle ve içerdeki hainlerle mücadele eden bir lidere ne söz söyleriz ne de söz söyletiriz. Bu yandaşlık değil ülke ve milletseverliktir. Yine şehrimiz için önemli çalışmalar ortaya koyan valimiz, belediye başkanımız ve diğer yetkililerimiz için de aynı şeyleri söylüyoruz. Millete hizmet eden başımızın tacıdır ve bizler bu idarecilerimizin her zaman yanında oluruz. Yine aynı yöneticiler yanlış da yaparsa kim olduğuna bakmaz eleştirilerimizi yapmaktan geri durmayız.

İlimizde medya sektöründe rekabet oldukça fazla… Bu rekabeti nasıl yorumluyorsunuz?

İşin doğrusu rekabeti her zaman faydalı gören ve bunun halka yansımasından memnuniyet duyan biriyim. Rekabet keşke daha iyi gazetecilik ve daha çok haber ve yorumda yapılabilse. Görüyorum ki rekabet biraz da pastadan daha çok pay kapmada yapılıyor. Buna gerek var mı yok mu bilmiyorum ama mevcudu paylaşmak yerine onu daha da büyütme yönünde bir rekabetin hepimizin hayrına olacağını düşünüyorum.

Çeşitli sektörlerde yatırımlarınızın olduğunu biliyoruz. Hangi sektörler biraz bilgi alabilir miyiz?

Birçok alanda faaliyetlerimiz var. İnşaat bunların başında geliyor. Bununla birlikte yapılarda mutfak, dolap ve diğer mobilya taahhüt çalışmalarımız devam ediyor.

Bu sektörler içinde en zoru hangisi? Ya da sizi en mutlu edeni?

İçinde bulunduğumuz sektörlerin her birinin farklı zorlukları, farklı güzellikleri ve zevkleri var. Şahsen ben inşaatçılığı çok zevkli bulurum. Birçok faaliyet alanında gören yapan meslek erbaplarını koordine edip sonunda insanların sıcak ve huzurlu bir aile ortamını yaşayacağı mekânlar üretmenin ve bu evlerin anahtarını müşterilerinize teslim etmenin mutluluğu her şeye değer.

Ülkemiz çok zor bir süreçten geçiyor. Darbe girişimi, terör saldırıları, ekonomimizi çökertme senaryoları gibi… Neler söyleyeceksiniz bu konuda?

Ülke gerçekten zor, ciddi ve tehlikeli bir süreçten geçiyor. Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte farklı bir Türkiye oldu. Türkiye’nin bugüne kadar konumlandırdıkları mevkiinin dışına çıkıp bölgesinde inisiyatif alan bir ülke olması ve tüm mazlumların sesi ve hamisi olması birilerini ciddi rahatsız etti. İşte bu sebeple ülkemizi 2023 hedefine ulaşmaması için tüm devler ve yerli, satılmış işbirlikçileri el birliği yaparak Erdoğan’ı yok etmeye Türkiye’yi ise güçsüz kılmaya azmettiler. Onların bu azmi ve kararlılığı necip milletimizin imanına ve cesaretine tosladı. Ne Gezi, ne 17-25 Aralık ne de 15 Temmuz kalkışmaları amacına ulaştı. Dualı milletimiz bunların tüm hesaplarını başlarına geçirmeyi başardı.

Neden Türkiye sizce?

Çünkü Türkiye çok oluyor. Türkiye kendi tankını, uçağını yapmaya kalkışıyor. Üçüncü Köprü, üçüncü Havaalanı yapıyor. İslam ülkeleri ile işbirliği yapalım diyor. Her şeyden önemlisi de artık uydu değil lider ülke olmak istiyor. İşte bütün mesele bu. 

Saydığımız bu olaylardan sadece biri hangi ülkede olsa yıkıma uğratır ama Türkiye kısa sürede atlatabiliyor bu engelleri… Sebebi ne sizce?

Türkiye ve Türk insanı gerçekten büyük. Bu ülkenin her karışı şehitlerimizin kanıyla yoğrulmuş. Ve tüm hain güçlerin hesapları varsa hesapların en güzelini yapan Allah’ın koruması ve inayeti de bizlerin üzerinde.

Elazığ için neler söyleyeceksiniz? Tüm olaylar karşısında ülkeye örnek bir tutum sergiliyor.

Elazığ milli konularda her zaman örnek bir duruş ve tavır sergilemiştir. Çünkü Elazığlının birinci önceliği vatandır. Vatansız bir zenginliği ve varlığı zül sayar. Bu sebeple Elazığ, her dönem siyasi görüşü ve hayata bakışı ne olursa olsun milli konularda anında bir ve beraber olmayı başaran ve bu özelliği ile ülkeye örnek olan bir vilayettir.

Milli duruşu sağlam bir il Elazığ ama ekonomik anlamda biraz sıkıntılı… Elazığ için kabuğunu bir türlü kıramadığı hep söylenir durur… Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Elazığ’ın özellikle ekonomi, kalkınma ve büyüme konusunda böyle bir algı var. Kabuğunu kırmak ve ülkeye yayılacak derecede markalar üretmek biraz da güçle orantılı. Ne yazık ki Elazığ, milli konularda gösterdiği birlik ve dayanışma ruhunu ve enerjisini ekonomik birlikteliklere yansıtamıyor. Ortaklık kültürü ne yazık ki bizde yürümüyor. Tabi bunda en önemli sebep şirketlerde ve ortaklıklarda kurumsal altyapının olmaması. Sistemi oturmuş, sınırları belirlenmiş bir birliktelik birçok kenarda kalmış güçleri devleştirecekken ne yazık ki bu hayata geçirilemiyor. 

Medyaya bu konuda düşen görevler neler?

Medya yukarıda zikrettiğimiz olumsuzlukların giderilmesi yönünde, işadamlarımızın, kurumlarımızın ve siyasilerimizin yanında saf tutmalı. Şehrimizin eksikliği olan özgüven duygusu ile ticari platformların büyümesi yönünde yüreklendirici ve cesaret verici yayınlarda bulunmalı. Yerel medya bu meseleye, Hürriyet Gazetesinin yıllarca attığı ve ülkemiz halkını bezginlik ve aşağılık komplesine iten “Eller aya biz yaya” mantığıyla hareket etmemeli. Tam tersine “biz de yapabiliriz, biz de başarabiliriz” duygusunu hâkim kılacak yayınlar yapmalı.

Medya için kimi dördüncü güç der kimi birinci güç der. Erbakan Hoca tek güç derdi. Sizin bu konuda düşünceniz nedir?

Medya, günümüzde kaçıncı sırada olursa olsun en önemli bir güç. Bu gücü iyi kullanan toplumları etkileyebiliyor. Geçmişte tüm dünya, birkaç ajansın maksatlı ve çoğu kez de kendi lehlerine algı oluşturacak yayınlarına mahkûmken şimdilerde bu alanda birçok objektif ajanslar oluştu. Ülkemiz açısından da bu geçerli. Artık keçisi çalınan müftü için “müftü keçi çaldı” haberleri prim yapmıyor çünkü haberin aslı kısa bir süre sonra ortaya çıkıyor. 

Sizin ayrıca Elaziz Belediyespor Başkanlığı şapkanız var. Şampiyonluk iddiasını sürdürüyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Liderle 8 puan farkla şampiyonluk iddiamızı sürdürerek devre arası tatiline girdik. Çok iyi bir hazırlık süreci planladık. Bu arada 5-6 nokta transferle takımı daha da güçlendireceğiz. İkinci devreye grup lideri ile yapacağımız maç ile başlayacağız. İnşallah galibiyet alarak daha iyi bir yere geleceğiz. Bu yıl da ilimize şampiyonluk sevincini yaşatacağız.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Görevimiz ve mesleğimiz ne olursa olsun hepimizin asıl amacı ülkemize ve şehrimize katkıda bulunmak. Eğer böyle bir gayemiz ve hedefimiz yoksa mesleğimizin de iştigal alanımızın da hiçbir önemi yoktur. Bizler de Hâkimiyet olarak şehrimizin ve halkımızın hizmetinde olmaya devam edeceğiz. 

Şehrimizin parlayan yıldızı olan Her Ay Dergisi olarak bizlere bu fırsatı tanıdığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.Diğer RÖPORTAJ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright