İşletmelerimizin Desteklerimizden Faydalanmasını İstiyoruz | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> İşletmelerimizin Desteklerimizden Faydalanmasını İstiyoruz06.03.2017 10:23

İşletmelerimizin Desteklerimizden Faydalanmasını İstiyoruz

İşletmelerimizin Desteklerimizden Faydalanmasını İstiyoruz


KOSGEB Elazığ Müdürü Şaban YAŞA ile KOSGEB ve firmalar için sağladığı destekler konusunda konuştuk...


Bu haber 739 kez okundu.

Kısaca siz tanıyabilir miyiz?


Tabi ki. Adım Şaban YAŞA. Elazığlıyım. İlk, orta ve Lise öğrenimimi Elazığ’da tamamladım. İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Uçak Uzay Fakültesi Uzay Mühendisliğini bitirdim. 17 yıl İstanbul’da kaldıktan sonra Adana’da ve son 12 yıldır Elazığ’da yaşamaktayım. 25 yıldır Özel sektörde Mühendislik, Danışmanlık ve Üst Düzey Profesyonel yöneticilik yaptım. Son olarak Elazığ Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi Koordinatörlüğünü yürüttüm. Evli ve 4 çocuk babasıyım.


KOSGEB’in kuruluşundaki amacı ve Elazığ’da ulaştığı konumundan kısaca bahseder misiniz?


KOSGEB İlk olarak 1994 yılında Kendi kanunu ile sadece imalat sanayi sektörünü desteklemek maksadıyla kurulmuş bir Kamu Kurumu, ancak yıllar içinde diğer sektörlerin de devlet desteklerinden yararlanması maksadıyla ve vatandaştan gelen yoğun talep üzerine 2011 yılında yapılan değişiklik ile hizmet sektörünü de destek kapsamına alarak, günümüzdeki büyüklüğüne ulaşmış. 


İlimizde ise 2010 yılına kadar Malatya’ya bağlı Kosgeb Temsilciği konumunda iken, 2010 yılı sonlarında KOSGEB Elazığ Müdürlüğü adı altında Şuan bulunduğumuz kendi müstakil binasında hizmetlerini Müdürlük seviyesinde sunmaya başlamıştır. KOSGEB’in kuruluş amacı; Ülkemizin Sosyal ve Ekonomik ihtiyaçlarını karşılarken Küçük ve orta ölçekli firmalarımızın geliştirilmesi ve desteklenmesidir.KOSGEB ’ten destek sağlamak isteyen işletmeler için nasıl bir süreç işliyor? Bu destekler için aradığınız şartlar nelerdir?


KOSGEB olarak iki hedef kitlemiz var, birincisi kendi işyerini kurmak isteyen girişimci adayları, ikincisi ise hali hazırdaki işletmeler. 


Girişimcilerimizi basit bir müracaat formuyla başlayan ve 32 saatlik “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” kursumuzu bitirdikten sonra destekliyoruz. Buradaki önemli husus ise, girişimcimizin tutarlı bir iş fikrine sahip olması ve ayrıca, bir miktar başlangıç sermayesi olması, çünkü KOSGEB olarak Girişimci Kadına veya engelli vatandaşlarda %90, erkeklerde ise % 70 oranında KOSGEB desteği sağlıyoruz.


Mevcut faaliyetlerine devam eden İşletmeler ise KOSGEB resmi internet sayfasından oluşturdukları KOBİ Beyannamesi ile veri tabanımıza kayıtlarını yaptıktan sonra KOBİ Uzmanlarımız tarafından yapılan inceleme ve akabindeki onay süreci ile beraber 9 farklı ana başlık altında destek programına başvuru yapabilme imkânına sahip olmaktadırlar. Buradaki önemli husus ise işletmelerin, destek kapsamında olmayan beş sektörden biri yani “Eğitim, sağlık, eğlence, tarım ve hayvancılık”  gibi sektörlerde faaliyet göstermemesi, diğer 3600 farklı sektöre destek vermekteyiz. Ancak burada şöyle bir parantez açmak gerek. Şöyle ki; tarım ve hayvancılığın birincil türevi dediğimiz üretim kısmı destek kapsamı dışında kalmaktadır, ikincil türev dediğimiz tarımsal ve hayvansal ürünlerin satış ve pazarlaması olan kısmı desteklenen sektörler arasındadır.


Elazığ’da KOSGEB için iyi bir potansiyel görüyor musunuz?


Kesinlikle!  Çünkü Elazığ bizim açımızdan yeni girişimlerde bulunabilecek çok genç nüfusa sahip olan bir şehir, bu da bizim için yeni iş kapıları demek, yeni yatırımlar demek. Biz bu noktada KOSGEB olarak büyük sorumluluk taşıdığımızın farkındayız.


Diğer taraftan da, her geçen gün büyüyen OSB’miz, küçük sanayi sitemiz ve diğer esnaf ve yatırımcılarımız bizim için büyük bir potansiyel. Özellikle de; Kobi-Gel,  Kobi proje, İşbirliği-Güçbirliği ve Genel Destek programı adı altındaki desteklerimizi kullandırmak istediğimiz hedef kitlemizi teşkil etmektedir. İlimizde KOBİ tanımımız içerisinde olan ve destek uygunluk ve süreçlerini sağlayan tüm işletmelerimizin desteklerimizden üst düzeyde faydalanmasını istiyoruz. İlimizin bu açıdan önemli potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz.


Girişimcilik destek programı için kurslarınız mevcut, bu kurslara kimler nasıl başvurabiliyor? Bu kurslarda başarılı olanlar hibe ve destek kredilerini alabiliyorlar mı?


Sorunuzu cevaplamadan önce önemle üzerinde durmamız gereken bir husus bulunmakta Sayın GÜRSES; tüm Vatandaşlarımız bilsinler ki; KOSGEB destekleri kesin suretle “Ücretsiz ve Aracısızdır!” Yani kendilerine özelikle 0 800;lü veya 444’lü numaralardan telefon açan, SMS veya e-posta yoluyla ulaşan vb. gibi yöntemler kullanarak para talep edenlere itibar etmesinler, en ufak soru ve bilgi taleplerinde Müdürlüğümüzü ziyaret etsinler.


Kurslarımıza ise tutarlı bir iş fikrine sahip tüm girişimci vatandaşlarımız başvuru yapabilmektedir. Müdürlüğümüze gelip başvuru formunu doldurduktan sonra KOBİ Uzmanlarımız tarafından incelendikten ve uygunluk olurları verildikten sonra, 32 saat süren kurslara alınıp sonrasında Girişimci Sertifikasına kavuşmaktadırlar.


Bu süreçten sonra iş yeri kurma fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcilerimiz, Proje başvurusu ve Kurul sürecini müteakiben ödemelerini alabilmektedirler. 


Ayrıca bu sertifikalarda herhangi bir süre ve il kısıtlaması olmadığını da vatandaşlarımızın bilmelerini isteriz.


KOSGEB’in kamuoyuna anlatılması hususunda eksikler olduğunu gözlemliyoruz. Sizin bu konudaki anlayışınız nasıl olacak? 


KOSGEB’in genel yapısına baktığımızda KOSGEB Teknik ağırlıklı bir kurumdur. Bu yüzden özellikle tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları hususunda belki yetersiz kalmış olabilir, fakat tüm KOSGEB ekibinin geçmiş dönemde de bilgilendirme faaliyetlerine önem verdiklerini ve bu tür çalışmalar yaptıklarını biliyorum. Yeni dönemde Desteklerimiz hakkında bilgilendirme çalışmalarına özel bir önem göstereceğiz ki tüm işletmelerimiz desteklerimizden faydalansın. Bu doğrultuda ilk yaptığımız çalışmalar neticesinde haftada bir gün düzenli olarak herkese açık bir bilgilendirme toplantısı ile birlikte meslek kuruluşları başta olmak üzere kurum ve kuruluşlarda dönemsel olarak bilgilendirme toplantıları düzenleyeceğiz. Tüm işletmelerimizi bu bilgilendirme toplantılarına şimdiden davet ediyoruz. Buyursunlar gelsinler. Toplantılar dışında da tüm hemşerilerimizi kurumumuza bekliyoruz.


Destek programlarının içeriği konusunu biraz detaylandırabilir misiniz?


KOSGEB 11 ana başlıkta topladığı Destek ve Hizmetlerle Kobi ve Girişimcilerin ihtiyaçlarına yönelik nitelikli destek programları sunmaktadır. Kendi işini kurmak isteyen Girişimcilere, Girişimcilik Destek Programıyla Geri ÖDEMESİZ 50.000 TL, Geri ödemeli 100.000 TL olmak üzere 150.000 TL’ye kadar destek sağlamaktadır. KOSGEB Genel Destek Programı kapsamında Kobilere 15 farklı konuda toplam 470.000 TL kadar destek imkânı sunmaktadır. Teknolojik ve yenilikçi bir fikri olan Kobiler için AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek programlarına 1 milyon 500 bin TL’ye kadar destek vermektedir. Kapasitesini geliştirmek ve rekabet gücünü arttırmak isteyen Kobiler için Kobigel Destek programı projelerine 300.000 TL geri Ödemesiz, 700.000 TL geri ödemeli olmak üzere Toplam 1 milyon TL destek sunmaktadır. Uluslararası alanda AR-GE ve Teknoloji ağırlıklı çalışmak isteyen Kobiler için Uluslararası Hızlandırıcı Destek Programına 60 bin Dolar vermektedir. Güçlerini birleştirerek daha büyük işler yapmak isteyen Kobilere İşbirliği – Güçbirliği Destek programıyla 1 milyon 500 bin TL’ye kadar Destek vermektedir. Kobilerin finansal sorunlarını çözmek için Kredi Faiz Desteği sunmaktadır. 


Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?


Şunu belirtmek isterim; herkesin malumu olduğu üzere ülkemiz zor bir süreçten geçmektedir. Bu zor süreçten ancak tüm Türkiye olarak yekvücut, son derece planlı ve programlı bir şekilde, nitelikli ve dinamik bir işgücü,  altyapısı ve modernizasyonu tamamlanmış standartların üzerine çıkmayı başarmış sanayimiz ile başarıya ulaşabiliriz. 


Bu kapsam da bizler de göreve geldiğimiz ilk günden itibaren, KOSGEB Elazığ Müdürlüğü olarak esnafımızla ve sanayicimizle iç içe bütünleşmiş bir şekilde ihtiyaçlarına göre devlet desteklerini ilimize aktarmak için yoğun bir şekilde çaba harcamayı kendimize görev edindik.


Tüm İşletmelerimiz, Esnaflarımız, Sanayicilerimiz bilsinler ki; hepsi bizler için çok değerliler, en küçük soru ve taleplerinde kapımız onlara açıktır. İnşallah Devlet – Millet elele ama çalışarak, çok çalışarak, ter dökerek Elazığ’ımızın ve Ülkemizin sosyo-ekonomik kalkınmasına önemli katkı sağlayacağız. 


Şahsım ve KOSGEB Elazığ Müdürlüğü olarak, nazik ziyaretiniz ve bizleri bu şekilde Hemşerilerimizle buluşturduğunuz için El-aziz Gazetesi ailesine canı gönülden teşekkür ederiz.Diğer RÖPORTAJ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright