Bölgenin en büyük cazibe merkezi Kültür Park | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Bölgenin en büyük cazibe merkezi Kültür Park06.03.2017 17:35

Bölgenin en büyük cazibe merkezi Kültür Park

Bölgenin en büyük cazibe merkezi Kültür Park


EBUAŞ Genel Müdürü Fahri CANPOLAT ile bölgenin en büyük cazibe merkezi konumunda olan Kültür Park'ı konuştuk...


Bu haber 904 kez okundu.


KÜLTÜR PARK hakkında bilgi alarak başlayalım…

EBUAŞ A.Ş. tarafından işletilmekte olan Kültür Park, bölgemizin kendi alanında en büyüğüdür. Elazığ’ın yeni yaşam alanı olarak hizmet vermeye başlayan Kültür Park, açık ve kapalı alanlarıyla şehrin yeni cazibe merkezi olmuştur.


Fiziki imkânları hakkında biraz bilgiler alalım… 

Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük, Türkiye’nin de sayılı dinlenme alanlarından biri olan Kültür Park içerisinde 105 bin m2 yeşil alan toplam alanın %61.8’lik kısmını oluştururken, 17 bin m2’lik biyolojik arıtmalı gölet ise yine toplam alanın %10’luk kısmını kapsıyor. 8 bin m2 olan spor kompleksi de toplam alanın %4.7’sine denk gelirken, park içerisinde ayrıca 4 bin metre yürüyüş ile koşu yolu ve 3 bin metre bisiklet yolu da dikkat çekiyor. Vatandaşların oto park sıkıntısı yaşamaması için de dinlenme alanı için 400 araçlık oto park ve bisiklet park alanları bulunmaktadır.

Spor yapmak isteyenler KÜLTÜR PARK’tan ayrılamayacak

Spor yapmak isteyenler için de spor kompleksi içerisinde geniş bir alan ve ayrıntılı olarak her şey düşünülmüş durumda. Futboldan basketbola, voleybola, kay kay sporuna kadar her zevke uygun spor alanları komplekste yer alıyor, 2 halı saha, 2 basketbol sahası, 2 tenis kortu, 1 voleybol sahası, 1 kay kay pisti ile 3 kondisyon alet sahası ve açık hava spor alanları da park içerisinde dikkat çekerken, yine 2720 m2 olarak planlanan spor salonları içerisinde de soyunma odaları, duşlar, saunalar, kafeteryalar ve seyir amaçlı tribünler bulunuyor.

Park içinde 500 kişilik camii

Şehrin gözbebeği noktalarından biri olan Kültür Parkta vatandaşların dini görevlerini rahatlıkla yapabilmeleri için 500 kişilik bir de camii bulunmaktadır. 1000 m2 kullanım alanına sahip olan caminin kubbe yüksekliği 20 metre ve minare yüksekliği de 34 metredir. Dileyenler bu mekânda gönül rahatlığıyla ibadetlerini yerine getirebilmektedir. Ayrıca Spor kompleksleri, oto park, dinlenme ve yürüyüş yollarının yanı sıra Kültür Park içerisinde ayrıca 1500 kişilik bir amfi tiyatro alanı bulunmakta olup çeşitli organizasyonlar bu alanda rahatlıkla yapılabilmektedir. Havuzlar ve müzikli ışıklı su oyunları görsel bir şölen yaşatırken, 2500 m2 alanda kurulan çocuk oyun alanlarında da minikler gönül rahatlığıyla vakit geçirecekler.

Gençlik merkezi

Gençlik Merkezi özel günlerinizde sizlere özel menüler hazırlamaktadır.


Son zamanlarda organizasyonlarda Kültür Park adını sıkça duymaya başladık. Organizasyonlarda sunduğunuz hizmetler neler?

Kültür Park içerisinde en ilgi çekici mekânlardan birisi de vatandaşların özel gün ve gecelerinde yoğun olarak kullanacakları çok amaçlı salonlarımız... Nikâh Salonu, Doğum Günü ve Büyük Lokanta gibi alanlar bulunuyor. 19 metre yüksekliğinde Kule Kafeteryası yer alırken, 24 metre yükseklikte Seyir Terası ve dileyenler buradan Kültür Parkı kuş bakışı izleyebilecekler. Çok Amaçlı Salonun tepe noktasının yüksekliği ise 30 metredir. Kule kafeteryasında seyir terası olacak ve şehre gelen önemli misafirler de zaman zaman bu mekânda ağırlanacaktır. Yine park içerisinde vatandaşların rahatlıkla kullanabilmeleri adına 5 kafeterya, ikiz lokanta ve güvenlik merkezi gibi sosyal alanlar da bulunmaktadır. Ayrıca Kültür Park Et Tanzim mağazamız satışa başlamıştır. EBUAŞ güvencesiyle, kaliteli ve hijyenik et üretim merkezlerimizde hazırlanan Et ve Et ürünlerimiz doğu girişinde bulunan Gençlik Merkezi arasındaki Et Tanzim Mağazamızda satışa sunulmuştur.

Kültür Park’ı gezerken cafe isimleri dikkatimizi çekti. Nedir bu isimlerin ya da sayıların hikâyesi?

Aslında onların her biri Elâzığ’ımızın köklü tarihini anlatan rakamlar… Şöyle açıklayayım:


KAFE 1085

1085 yılında Çubuk Bey’in fethi ile Harput Türklerin eline geçmiştir. Büyük Selçuklu hakimiyetinin Anadolu’ya kayması ile Harput’un Türk yurdu olmasında en önemli savaş olan Malazgirt Meydan Muharebesinden sonra Harput ve çevresi Selçuklu emirleri Çubuk Bey ve oğlu Mehmed Bey’in fethi ile 1085 yılında Türklerin eline geçmiştir. Fırat Nehri'nin batısında Palu, Genç arasını, Çemişgezek, Eğin, Arapgir ve civarını fethederek Büyük Selçuklu Devletine bağlı Çubukoğulları Beyliğini kurmuşlardır. Beylik merkezi Harput'tu. Çubuk Bey'in Harput Ulu Camii'nin bahçesinde heykeli bulunmaktadır.

KAFE 1110

1110 yılında Artuklu Beyi Belek Behram (Balakgazi) Harput ve Yöresini fethetmiştir.1110 yılında Artuklu Belek B. Behram Harput ve yöresini ele geçirerek Artukluoğulları dönemini başlatmıştır. Belek Gazi, Haçlı seferlerine karşı büyük mücadeleler vermiştir. Belek Gazinin 1124 yılında ölümünden sonra Harput, Hısnıkeyfa Artuklu hükümdarı Davud’un eline geçmiştir. Bir müddet sonra Davud’un kardeşi İmadeddin Ebu Bekir tarafından Harput’ta Harput Artukluları diye bilinen bağımsız bir beylik kurulmuştur. Ondan sonra gelen Hızır ve Nureddin Artuk Bey, Eyyubilere tabi olmuşlardır. Artuklu Hükümdarlarından, Fahreddin Karaaslan 1148-1174 yılları arasında Harput’ta hüküm sürmüş ve burada bulunan Ulu Camiyi yaptırmıştır.

KAFE 1234

1234 yılında Harput Selçukluların hakimiyeti altına girmiştir. Geçici bir süre Harizm sultanı tarafından zapt edilen Harput, 1230 yılında Moğalların eline geçmiştir. Anadolu Selçukluları ile Eyyubiler arasındaki siyasi mücadele devam ederken Harput Meliki Nureddin Muhammed'in, Eyyubilere temayül göstermesi ve Melik Kamil ile Alaeddin Keykubad arasında ki savaşta da Eyyubilerin yanında yer alması üzerine Alaeddin Keykubad I, Harput'taki Artuklu hâkimiyetine son vererek Harput ve yöresini 1234 yılında Anadolu Selçuklu Devleti’nin hâkimiyetine almıştır. “Arap Baba Türbe ve Mescidi” bu dönemden günümüze kadar gelebilen önemli bir eserdir.


KAFE 1465

1465 yılında Harput Uzun Hasan tarafından raptedilmiş ve Akkoyunluların idaresine geçmiştir. Harput ve çevresi 1465 yılında Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan adıyla bilinen Hasan Bayındır Han zamanında Dulkadiroğullarından alınır. Akkoyunlular, Oğuzların Bayındır boyundan geldikleri için bu devlete Bayındıriye Devleti de denilmektedir. Bu bölge kırk yılı aşkın bir dönem Akkoyunluların yönetiminde kaldığı gibi Harput da Akkoyunlular’ın önemli merkezlerinden biri haline gelir. Nitekim Uzun Hasan ve Torunu Rüstem Han'ın Harput'ta para bastırdığı da bilinmektedir. Uzun Hasan döneminde var olan bu darphanenin Osmanlılar zamanında da kullanıldığı görülmektedir. Sarahatun Cami, Uzun Hasan’ın annesi Sara Hatun tarafından yaptırılmıştır.

KAFE 1516

1516 yılında Harput, Çaldıran Savaşından sonra Osmanlıların eline geçmiştir. Osmanlı topraklarına katılmadan önce, 1507-1516 tarihleri arasında Safevi hâkimiyetinde kalan Harput ve çevresi, Çaldıran Zaferi sonrası Diyarbekir’i Safevi kuşatmasından kurtarmak için hareket eden Karaman Beylerbeyi Hüsrev Paşa emrindeki Osmanlı ordusu tarafından 1516’da fethedilmiştir. Daha sonra yapılan idarî düzenlemelerin ardından klasik bir Osmanlı sancağı olarak Diyarbekir Eyaleti’ne bağlanmıştır.

1834 DÜNYA MUTFAĞI (İKİZ RESTORAN DOĞU)

Yerleşmeye elverişli olmayışı, tabiat şartlarının zorluğu, iaşe teminindeki güçlük Harput’un daha fazla gelişmesini önlemiştir. Bugünkü Elazığ, II. Mahmut zamanında, 1834 yılında şark vilayetlerinde ıslahata ve devlet otoritesini yeniden kurmaya memur edilen Reşit Mehmet Paşa zamanında halk arasında "Mezra" denilen şimdiki yerine kurulmaya başlanmıştır. Aynı yıl içinde hastane, kışla ve cephane binaları yapılmış Vilayet Merkezi Harput'tan buraya nakledilmiştir.

1834 DÜNYA MUTFAĞI (İKİZ RESTORAN BATI)

Sultan Addulaziz'in tahta çıkısının 5. yılında Hacı Ahmet İzzet Paşa devrinde buraya tayin edilen Vali İsmail paşanın teklifi ile 1867 yılında "Mamurat ül -Aziz" adı verilmiştir. Mezra’da yeni kurulan şehir önceleri eyalet ve bilahare vilayet merkezi olmuş, bir ara Diyarbakır vilayetine bağlı bir Sancak haline gelmiştir. 1875'de Müstakil Mutasarrıflık, 1879'da da tekrar vilayet olmuştur.


MAMURATÜL-AZİZ KULE RESTORAN

"Mamurat ül -Aziz" adının telaffuzu güç olduğundan halk arasında kısaca “Elaziz” olarak söylene gelmiştir. Osmanlı Devleti’nin son yıllarında Malatya ve Dersim sancakları da buraya bağlanmıştır, 1921’de bu iki sancak Elazığ’dan ayrılmıştır. Atatürk’ün 1937 yılında şehre teşrifleri sırasında “azık” ili anlamına gelen “Elazığ” adı verilmiştir.

Son zamanlarda organizasyonlarda Kültür Park adını sıkça duymaya başladık. Organizasyonlarda sunduğunuz hizmetler neler?

Kültür Park içerisinde en ilgi çekici mekânlardan birisi de vatandaşların özel gün ve gecelerinde yoğun olarak kullanacakları çok amaçlı salonlarımız... Nikâh Salonu, Doğum Günü ve Büyük Lokanta gibi alanlar bulunuyor. 19 metre yüksekliğinde Kule Kafeteryası yer alırken, 24 metre yükseklikte Seyir Terası ve dileyenler buradan Kültür Parkı kuş bakışı izleyebilecekler. Çok Amaçlı Salonun tepe noktasının yüksekliği ise 30 metredir. Kule kafeteryasında seyir terası olacak ve şehre gelen önemli misafirler de zaman zaman bu mekânda ağırlanacaktır. Yine park içerisinde vatandaşların rahatlıkla kullanabilmeleri adına 5 kafeterya, ikiz lokanta ve güvenlik merkezi gibi sosyal alanlarda bulunmaktadır. Ayrıca Kültür Park Et Tanzim mağazamız satışa başlamıştır. EBUAŞ güvencesiyle, kaliteli ve hijyenik et üretim merkezlerimizde hazırlanan Et ve Et ürünlerimiz doğu girişinde bulunan Gençlik Merkezi arasındaki Et Tanzim Mağazamızda satışa sunulmuştur.

Halkın yeni sezon için ilgisi nasıl?

Bu yıl organizasyonlara ilgi çok olunca özel bir tablo yaptırdık. Yaklaşık 7 m2 büyüklüğündeki bir tabloda 2017 yılının 365 günü var. Şimdiden bu tablonun yarısı doldu. Düğün, nişan, kına, toplantı, doğum günü, kokteyl, lansman gibi çok çeşitli organizasyonlar için talepler var. Kısacası bu yıl ilgi çok iyi…

İlimizde mekânların oluşturulmasına büyük önem veriliyor, büyük masraflar ediliyor ama hizmet kısmı hep sıkıntılı aksak kalıyor. Sizde hizmet durumu nasıl?

Kültür Park’ın oluşumunda Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz çok büyük gayretler gösterdi ve çok güzel mekânlar oluşturdu. Diğer RÖPORTAJ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright