BELEDiYE ELAZIĞSPOR’A SAHiP ÇIKIYOR | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> BELEDiYE ELAZIĞSPOR’A SAHiP ÇIKIYOR05.11.2016 21:03

BELEDiYE ELAZIĞSPOR’A SAHiP ÇIKIYOR

BELEDiYE ELAZIĞSPOR’A SAHiP ÇIKIYOR


Sponsorluk anlaşmaları, kalıcı gelirler, altyapı çalışmaları ve taraftarın merak ettiği daha bir çok konuyu Elazığspor Başkanı Sedat Karataş ile konuştuk...


Bu haber 1104 kez okundu.


Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz gecesini gündüzüne katıyor ve Elazığspor’u dert ediniyor. Elazığspor’un geleceğini nasıl kurtarırız, sıkıntılarını nasıl çözeriz diye bizlerle mesai harcıyor. Sürekli iletişimde bulunuyor. 

Düşünün ki Elazığspor şu an tüm gelirlerine geçmiş yönetim sayesinde en az 3 yıl boyunca icra konmuş, futbolcularına olsun, diğer giderlerine olsun sürekli sıcak paraya ihtiyacı olan bir harabe-ye dönmüş kulüp durumunda… Ama Başkanımız insanlarımıza umut olan, ilimizde birlikteliği pekiştiren bir takımın yaşamasını, büyümesini daha iyi yerlere gelmesini istiyor. Bütün yüreğiyle verdiği maddi ve manevi destek için Başkanımız Mücahit Yanılmaz’a teşekkürlerimi iletiyorum. Yine kulübün maddi durumunu bildikleri halde bizimle birlikte yola devam eden ve sahada aslanlar gibi mücadele eden futbolcularımıza ve teknik heyetimize de yine teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Bir teşekkürü de Elazığsporumuz için gerekli çalışmalarda her türlü desteği veren Elazığ Belediyesi Meclis Üyelerine etmeyi bir borç biliyorum.

Elazığspor’un toplam borcu ne kadar?
Transfer yasağı kalkacak mı?
Eski Başkan Selçuk Öztürk kongre öncesi kulübü ne kadar borçlandırdı?
Elazığspor'un 12 puanı neden silindi?
Sponsorluk anlaşmaları, kalıcı gelirler, altyapı çalışmaları ve taraftarın merak ettiği daha bir çok konuyu Elazığspor Başkanı Sedat Karataş ile konuştuk.


İlk olarak borç durumundan başlayalım… Çünkü kamuoyunda en çok merak edilen konuların başında kulübün borç miktarı geliyor. Belli mi borç miktarı ne kadar? Bir enkaz devraldığınız biliniyor ama boyutu nedir?

Kulübün borç miktarı gerçekten çok yüksek. Yaklaşık bir rakam verebilirim size bu konuda… Şu anda toplam borç 100 Milyon TL civarında. Bu borcun 14 Milyon TL’lik kısmını göreve geldiğimiz günden bugüne kadar nakit olarak ödedik. 14 Milyon diyorum ama aslında bu tutar 20 Milyon TL’ye denk geliyor. Çünkü pazarlıklarla sağladığımız indirim sonucu kulübe 6 Milyon TL’lik kazanç sağladık.

Ayrıca 3,5 Milyon TL de TFF’den gelen gelirlerimize malumunuz icralar var. Bu yolla kesilen meblağlar var. Toplamda 17,5 Milyon TL tutarında bir borç ödenmiş oldu.
Peki bazı kesimlerde özellikle dillendirilen bir iddia var: “Belediye Elazığspor’u aldı kulübü kapatma amacındalar” diye…

Bu iddiaların tamamı maksatlı iddialar… Bu kulübü kapatmak isteseydik 14 Milyon TL’yi bulup kulübün borcunu ödemezdik. Kulübün kapanması için her türlü şart oluşmuştu zaten… Belediye Başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz da bu duruma razı olmadığı için kulübe sahip çıktı ve Elazığspor’u kurtarmak istedi. Bunu da sadece lafta bırakmadı. Kulübü aldığımız günden itibaren de büyük gayretlerle yardımcı oluyor, yol gösteriyor, büyük önem veriyor. Başkanımızın ve yönetimimizin verdiği bu emeğe şahit olan biri olarak çok acımasızca ve haince ortaya atılmış iddialar olduğunu söyleyebilirim.


Eski Başkan’ın kulüpten alacağı ne kadar bu tutar belli mi?

Tabi ki o tutar belli… Eski Başkanın kulüpten alacağı avukat ve faizler hariç 18 Milyon TL görülüyor.

Peki, geçmişte de şahit oldu Elazığspor kamuoyu gerçek olmayan borçlandırmalara… Bu tutar gerçek bir borç mu?

Sadece kongreye gidilmeden önceki son hafta kaydedilen borcun nasıl yapıldığını anlatayım ki bu durum netliğe kavuşsun. Kongremiz biliyorsunuz 25 Mayıs 2016 tarihinde yapıldı. Bundan tam 9 gün önce 16.05.2016 tarihinde kulüp 2 Milyon 200 Bin TL eski başkana borçlandırılıyor ve tahsil günü olarak da 26.05.2016 günü yani kongre sabahı seçiliyor. Artık varın gerisini siz düşünün. Borç karar defterine de işleniyor. Yani iki imzayla anında kulüp 2,2 Milyon TL Selçuk Öztürk’e borçlanmış oluyor. Biz daha öncesinde karar defterlerine el konulsun dediğimizde nasıl yüksek sesli eleştiriler karşı çıkışlar aldığımızı biliyorsunuz. Yani sebebi buymuş demek…

Bunun bir mevzuatı yok mu? Yasal bir yaptırımı…

Mevzuatta bir boşluk var bu konuda… Ama biz devraldığımız günden beri serbest bir denetleme firmasıyla anlaştık. Hem bizi denetleyecek hem de önceki dönem neler olmuş her şeyi ortaya çıkaracak. Anlaşmamızı yaptık bu firma çalışmalarına başladı.


Eski başkanın tek yaptırımı koyduğu temlik ve icralar mı? Taşınmazları devretmediğinden bahsetmiştiniz…

Evet… Elazığspor’a ait otobüsün hala devrini vermiş değil. Kulübün tek taşınmazı o otobüs zaten onu da vermiyor. 

Elazığspor’da ne zaman sıkıntı baş gösterse belediyeye başvuruluyordu. Kulübün içinde bulunduğu durumu az çok biliyordunuz. Bir enkaz devralacağınızı bile bile neden Elazığ Belediyesi olarak Elazığspor’a talip oldunuz?

Evet Elazığspor’un durumundan haberdardık ama borç miktarı hiçbir zaman açıklanmadı. Hep üstü örtüldü ta ki kongre gününe kadar. Kongre günü öğrenirsiniz dendi ve o kısım saklandı bizden. Ama sonuçta ortada şehrin bir takımı var ve gün geçtikçe batağa daha da batmaktaydı. Takımı kendi şahsi malı gören insanlardan kurtarıp yeniden tüm halkın sahiplendiği şehrin takımı yapmak zorundaydık. Böyle önemli bir misyonla hareket etti Elazığ Belediyesi…


Kongre günü geldi ve biz borcun 59 Milyon TL olduğunu duyduğumuzda tepkimizi gösterdik ve şerh koyduk. O gün ibra edilmemesini istedik ve 17 imzayla şerh düştük bu borç için ama maalesef delegeler oyladı ve bu borç kabul edildi kongrede… Ayrıca kongre sonrası gördük ki aslında kongrede ibra edilen borç da gerçek borcun yarısıymış. Biz asla 100 Milyon borç ödeyeceğiz gibi bir taahhütte de bulunmadık. Ödemek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

Eğer varsa biz 100 Milyon TL borcu ödeyeceğiz diye ciddi bir projesi olan çıksın gelsin. Kongrede başkan adayı olan bir kongre üyesine de dedim. Ödeyebilecekseniz gelin bu 100 Milyon TL borcu hiç kongreyi bekleme yarın koltuğa geç bu kulübü yönet diye… Ne dedi biliyor musunuz? “Hele siz o borcu ödeyin ondan sonra bakarız.” Uyanıklığa bak… Bakmayın kameralar önünde kahramanlık tasladıklarına hiçbiri samimi değil.

Ortaya şöyle çelişkili bir durum çıkıyor… Kulüp maddi sıkıntılardan zora girdiğinde de en çok ses çıkaran, sahip çıkmıyor diye belediyeyi eleştirmek için ekranlardan düşmeyenlerle kulübü batırma noktasına getirecek borç yükünü kabul edin diye baskı yapanlar aynı isimler neredeyse… Ve bunlar kongre üyeleri büyük çoğunlukla… Amaç Elazığspor’un menfaati değil mi? Nedir bu çelişkinin hikmeti?

Bu kulübün en büyük sorunlarından biri aslında delege yapısı… Bu da o sorunlu yapıdan kaynaklanıyor. Delegelerin çoğu ahbap-çavuş ilişkisiyle belirlenmiş ve bazı maddi ilişkiler söz konusu… Bu ahbap-çavuş ilişkisinden kurtarılmalıdır bu delege yapısı.

Bu yapıyı değişmek için bir çalışma yapacak mısınız?

Bu yıl yeni delege kaydı yapacağız. Ve yapılacak bu delege kaydında soyadı Karataş olan hiç kimse yer almayacak. Bunu da burada kayıt altına alın… Bunu kamuoyu önünde taahhüt ediyorum. Kongrelere iştirak eden ve gerçek Elazığspor sevdalılarından oluşan bir delege yapısı oluşturacağız. 


Kalıcı maddi gelirler en büyük sorunlardan… Bunun için şirket kurma yetkisi aldınız. Şirketleşmede hangi aşamadasınız?

14 Ekim 2016 tarihi itibariyle şirket kurulumumuz tamamen bitmiştir. 2 şirket kuruldu; Futbol A.Ş. ve Ticaret A.Ş. diye… Elazığspor’un malum diğer hesapları icrada zaten.
Elazığspor Store ve diğer kalıcı gelirler sağlamak ve bu gelirleri kulübün kullanabilmesi adına temiz bir şirkete ihtiyaç vardı. 

Onu tamamladık ve mağaza hizmete girdi. Diğer kalıcı gelir sağlayacak projeler de tamamlanmak üzere… Hayata geçince inşallah duyurusunu yapacağız.

Sponsorluklar konusunda önemli gelişmeler kaydettiniz. Bu konuda biraz bilgi alabilir miyiz?

Sponsorluk sorunu kulübümüzün yıllardır en büyük problemlerinden biri haline gelmiştir. Biz yönetim kurulu olarak göreve geldiğimiz tarihten itibaren bu konuya çok büyük önem verdik. Yaptığımız görüşmeler sonucunda forma reklamı olarak Kolin İnşaat Grubu, sağlık sponsoru olarak Medical Park Hastaneler Grubu ve içecek sponsoru olarak ise Coca Cola ile anlaşma sağladık. Kısa süre zarfında önemli anlaşmalar imzaladığımızı düşünüyorum. Sponsorluk anlaşmalarının yanı sıra takımımızın antrenman-kamp malzemeleri ve maç formaları için bu alanda dünyanın önde gelen spor markası olan ADİDAS firması ile anlaşma sağladık.

Ayrıca takımımızın sezon öncesi hazırlık kampı yeri konusunda da titiz davrandık. Futbolcularımızın rahat bir kamp ortamında hazırlıklarını sürdürebilmeleri için her anlamda lüks standartlara sahip olan Kızılcahamam Çam Otel’i seçtik. 

Önceki dönemde kulüp öyle kötü yönetilmiş ki hem firmalar nezdinde hem federasyon katında hem de ulusal ve uluslararası futbol arenasında itibarını adeta sıfırlamıştı. Futbolcu gelmek istemiyor, isim hakkı almakta zorlanıyorduk. Çok şükür Elazığ Belediyemizin desteğiyle artık bu kaybedilen itibarı yeniden kazanmaya başladık. İnşallah Elazığspor hak ettiği yere, layık olduğu konuma en kısa sürede kavuşacaktır.  

 

Ocak Ayında transfer yasağı kalkıyor. Kulübün transfere ihtiyacı olduğu açık… Ocak ayı için bu anlamda çalışmalar yapıyor musunuz?

Elazığspor’un şu anda içinde bulunduğu en büyük sıkıntı borçlar… Bir kısmını ödedik, büyük bir kısmını yapılandırdık. Bu ay itibariyle de bu taksitleri ödeme zamanı… Ocak Ayı’na kadar ödememiz gereken çok büyük bir borç miktarı söz konusu. Bu miktar ödenmediği zaman ve transfer yasağına ilişkin bazı dosyalar var. Bunlar ortadan kalkmadığı takdirde transfer yasağının kalkması mümkün değil.

Kulübün büyük bir borç yükü var ama bunu sahiplenen, takıma sahip çıkan adeta bu yükü sırtlayan sadece Elazığ Belediyesi var gibi görünüyor. Başka kurumların katkısı var mı?

Bu yıl isim hakkı da alamadık sadece forma reklamı alabildik. Sağlık sponsorumuz oldu. Bunların dışında takıma destek olan hiçbir kurum yok.

Elazığ Valiliğimiz kalıcı gelir konusunda bizlere bazı projelerde destek olacak onun sözünü verdiler. Sayın Valimiz Murat Zorluoğlu’na vermiş olduğu ve vereceği destekler için teşekkür ediyoruz. Onun harici Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz sadece gecesini gündüzüne katıyor ve Elazığspor’u dert ediniyor. Elazığspor’un geleceğini nasıl kurtarırız, sıkıntılarını nasıl çözeriz diye bizlerle mesai harcıyor. Sürekli iletişimde bulunuyor.


Puan silme cezaları, transfer yasağı, maddi sıkıntılar, borçlar… Başarıdan bahsetmek elbette zor ama buna rağmen önemli sonuçlar alan bir takım var. Sezon sonunda takımı nerede görmek sizin için başarı sayılır?

Bu yıl sportif başarı tabi ki hedefimiz… Bunun için elimizden geleni yapacağız ama bahsettiğiniz olumsuzluklar içinde ne kadar yapabiliriz bilmeyiz ama bu yıl özellikle mali tabloyu düzeltmeye ve kurumsallaşmaya daha çok odaklanacağımız bir yıl olacak. Çünkü Elazığspor’un geleceğini kurtarmak adına en önemli ihtiyacı budur.

Puan silme cezası ve transfer yasağı hakkında geçtiğimiz ay Fransa’ya bir ziyarette bulundunuz. Yaptığınız temaslar nasıl geçti? Puan silme riski devam ediyor mu?

Resmi olarak göreve başladıktan hemen sonra FIFA nezdinde bulunan yabancı futbolcu dosyalarımızı incelemeye başladık. Bu konuyla ilgili hukukçularımızla görüşerek yeni bir yol haritası çizdik. Bazı yabancı futbolcu alacakları daha önceki yönetim tarafından yapılandırılmasına rağmen, alacaklı olan futbolculara herhangi bir ödeme yapılmamış. Futbolcuya karşı gerekli edimler yerine getirilmediği için maalesef bu yapılandırmalar bozulmuş ve dosyalar tekrar FIFA Disiplin Komitesine gönderilmişti. Bizim en büyük handikabımız FIFA’da bulunan dosyalarımızın birçoğunun artık karar aşamasına gelmiş olmasıdır. Buna rağmen karar aşamasına gelen ve gelmeyen tüm dosyalarla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Alacaklı olan teknik adam, antrenör, futbolcu ve avukatlarla iletişime geçerek borçların yeniden yapılandırılması için görüşmeler yaptık. Bazı futbolculardan olumlu geri dönüşler alsak da, bazı futbolcular geçmiş dönemdeki yönetim tarafından verilen sözlerin yerine getirilmemesinden şikâyet ederek anlaşmak istemiyorlar. Bizler bunlara rağmen kendilerine ödeme planları sunup yeni bir anlaşma yapmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz.


FIFA Elazığspor'a 12 puan silme cezası verdi... Taraftar kararın duyulmasının ilk anından itibaren size desteklerini gösterdi arkanızda olduğu mesajını verdi. Neler söyleyeceksiniz bu konuda?

Bu ceza Türk Futbol tarihinin en büyük cezasıdır. Önceki yönetimin yapması gereken ödemeleri zamanında yapmaması sonucu kulübümüze 12 puan silme cezası verildi. 
Bu cezanın açıklandığı zaman da önemli aslında... Ortada bir kastın olduğu ya da iyi niyetin olmadığı çok net görülüyor. 

Yere düşmek yenilmek değildir yerden kalkamamak yenilmektir. Yiğit düştüğü yerden kalkar...

Bu süreçte kulübün durumunu ve bizlerin gayretini yakından takip eden taraftarımız bizleri sahiplenerek, destek oldular. Ben bu vesile ile tüm taraftarımıza teşekkür ediyorum. Bu yükün altından tüm şehir kenetlenerek kalkacağız inşallah...
Tüm taraftarımızı kararın açıklandığı ilk andan itibaren takımına, bizlere desteğini göstermiş, yılmadıklarının mesajını vermiştir.

Verilen ceza şehrin daha da kenetlenmesine ve takımına daha da sahip çıkmasına sebep olmuştur. Futbolcularımız açısından da durum böyle…

Eski yönetimin yaptığı hatalara sahada ter döken futbolcuların emekleri üzerinden ceza verilmesi çok anlamsız ve adaletsiz bir uygulamadır.

Ama futbolcularımız da o günden sonra daha da kenetlendiler ve tüm olumsuzluklara rağmen önümüzdeki maçlarda sahada gereken cevabı vereceklerin sözünü verdiler.
Aslında neden Elazığspor’a belediye olarak sahip çıktığımız da bu cezayla daha net ortaya çıkmış oldu. Eğer az önce bahsettiğim görüşmeleri yapmayıp kulüp ve futbolcularla anlaşmaları yapmasaydık 1 ay sonra da kulübümüze küme düşme cezası uygulanacaktı.

Taraftarımızın moralini bozmamak için her şeyi anlatamıyoruz ama maalesef böyle acı bir tabloyla kulübü devraldık. Ama çok şükür ki önemli mesafe aldık ve gayretlerimiz devam edecek.


Bilet fiyatlarında indirim yaptıktan sonra taraftarların da ilgisi arttı. Bu indirimler devam edecek mi?

Bu takımın gerçek sahibi gerçekten seven ve her şartta yanında olan insanlardır. Taraftarın sesine her zaman kulak vereceğiz. Takımın gerçek sahibi cefakâr ve vefakâr Elazığspor sevdalılarıdır. Ben taraftarın stada gelmemesinin ardında bazı haklı kırgınlıklar olduğunu da düşünüyorum.

Geçen yıl 500-600 taraftara oynayan takım bu yıl her maçta 2500’ü aşan izleyiciye oynuyor. Başarı geldikçe taraftarın teveccühü de artmaktadır. Başarıya endeksli bir taraftarımız var. İnşallah takım toparladıkça taraftarımız da daha fazla gelmeye devam edecektir. Biz taraftar maça gelmiyorsa onun eksiklerini kendimizde ararız. Taraftarı daha fazla stada çekmek için ne gerekliyse onu yapmanın gayreti içinde olacağız. 
Ülkemiz çok zor bir süreçten geçiyor. Darbe girişimi, terör olayları gibi çok ağır olaylar içinde halkımıza bir moral olan, birlik ve beraberliğimizi pekiştiren Elazığsporumuzun başarısı için elimizden geleni yapacağız.

Bu arada sezon başladığı günden beri takımımıza destek olan taraftar gruplarımıza da ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. Bugüne kadar tek bir kötü, küfürlü tezahürata izin vermeyerek kulübümüzün ceza almasının da önüne geçtiler…


Bu kadar sorunun arasında alt yapıya da önem verdiğinizi görüyoruz. Bu konuda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Altyapıya büyük bir önem veriyoruz. Elazığspor Futbol Akademisini kurduk. Bu bünyede yeni bir teknik ekip oluşturduk. Göreve geldiğimiz ilk günlerde altyapı binamız çok kötü durumdaydı. Bu anlamda gerekli tadilatlar yapılarak yeni bir görünüme kavuştu. Amacımız, Doğu’da ve Güneydoğu’da yetenekli sporcuları keşfedip altyapımıza kazandırmak. Bu anlamda bu bölgeler üzerinde ciddi çalışmalar yapıyoruz. 
İl dışında gelen sporcularımızın konaklama, yeme-içme ve eğitim ihtiyaçlarının karşılandığı bir altyapı oluşturmak istiyoruz. Bu yapıyı oluşturduğumuz takdirde önümüzdeki yıllar içerisinde kulübümüzün maddi anlamda önemli kazanımlar elde etmesinin yanı sıra, A takıma futbolcu kazandıracak bir altyapının oluştuğunu görebileceğiz. Kulübümüzün önümüzdeki dönemlerde çok büyük paralar vererek transfer yapmak yerine altyapıya yönelmeleri gerektiği gerçeğini göz önünde bulundurarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

Başkanım yaptığınız çok özel açıklamalarınız için dergimiz okurları adına teşekkür ediyoruz. Yaptığınız çalışmalarda başarılar diliyoruz.

Ben Her Ay Elazığ Aktüel Dergisi’ne kulübümüzün mevcut durumunu anlatma ve kamuoyunu doğru bilgilendirme adına yaptığımız çalışmaları anlatma fırsatı sunduğu için teşekkürlerimi iletiyorum.


Diğer RÖPORTAJ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright