Akıllı ev; güvenlik, tasarruf, konfor demektir | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Akıllı ev; güvenlik, tasarruf, konfor demektir16.12.2016 21:39

Akıllı ev; güvenlik, tasarruf, konfor demektir

Akıllı ev; güvenlik, tasarruf, konfor demektir


İnşaat sektöründe gerek inşaat firmalarının gerekse ev sahibi olmak isteyenlerin son yıllardaki tercihi akıllı ev sistemleri… Hem güvenlik hem konfor hem de tasarruf açısından büyük avantajlar sağlayan akıllı ev sistemleri hakkında sektörün ilimizdeki lider markası F&E Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Baysal ile konuştuk.


Bu haber 511 kez okundu.

 

23.10.1984’te Elazığ’a bağlı Alacakaya’da doğdu. İlköğretimini Namık Kemal İlköğretim Okulu’nda, Ortaöğretimini Gazi Meslek Lisesi’nde yaptı. Fırat Üniversitesin’de Elektrik Bölümü okuyarak eğitim kariyerini tamamladı. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra iş hayatına atılan Baysal, Diyarbakır, Malatya ve Elazığ’da çeşitli kurumlarda çalıştı. 2011 yılında kendi işi olan F&E Group Ev Sistemleri’ni kurdu. Dünya çapında iş yapan ‘’Home Pro Akıllı Ev Sistemleri’’ üzerine çalışmak, geleceğin modern evlerini kurmak anlamına geliyordu. Teknik tecrübe, saha hakimiyeti, bölgeyi tanıma avantajlarını da kullanarak çok kısa sürede firmayı inanılmaz yerlere taşıdı. Firma, şu anda Doğu ve Güneydoğu’da ilk ve tek olma özelliği ile başarılı işlere imza atmaya devam etmektedir. Baysal, bütün ekibiyle yarının akıllı evlerine talip olduklarını beyan ediyor…


Bize firmanız ile ilgili kısa bilgi verir misiniz?
Akıllı ev ve bina otomosyonlar alanında F&E Group olarak Doğu Anadolu Bölge DİSTİRİBİTÖRLÜĞÜ yapmaktayız. Firmamız Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl,Van, Diyarbakır, Batman, Mardin illerindeki alt bayiliklerle bölge halkına 7/24 saat hizmet vermektedir.

Akıllı ev bize ne tür kolaylıklar sağlamaktadır. Kısaca anlatır mısınız?
Öncelikle sistemimizin bir çok fonksiyonu içermektedir. Bunlardan başta geleni güvenliktir, daireye bağladığımız hareket, gaz, duman algılayıcı sensörlerle profesyonel bir güvenlik sistemi sunmaktayız. Uzaktan kontrolü yapılabilen ve diğer ev cihazları ile entegre çalışan bir güvenlik sisteminin diğer sistemlere göre bir çok ekstra özelliği vardır. Örneğin; tehlike anında size 4 adet resim çeker gönderir. Gaz veya su tehlikelerinde otomatik vanaları keser, havalandırmayı çalıştırır, pencereleri açtırabilirsiniz. Bunun yanında oldukça fonksiyonel bir interkom yani sesli-görüntülü görüşme sistemi özelliklerini içerir. Bunu 7 veya 10 inch dokunmatik paneller ile gerçekleştiriyoruz. Ziyaretçileriniz size sesli ve görüntülü mesaj bırakabilir, evinizde değilken kapınıza kim gelmiş görebilirsiniz. Ayrıca site yönetimi yapabilir; tüm dairelere yazılı olarak mesaj, duyuru, bülten gönderebilir ve tüm binanın güvenliğini  gerçek zamanlı olarak bilgisayardan gözlemleyebilirsiniz.


Otomasyon kısmında sağladıklarınız nelerdir?
Otomasyon içinde dairedeki aydınlatma/perde, TV, Ses Sistemi, DVD, klima, fırın, buzdolabı vb. gibi tüm elektirikli cihazları kontrol etmekteyiz, sınırsız ve kullanıcı tarafından belirlenen, özelleştirilebilen senaryolar oluşturulmaktadır. Evinize gitmeden telefonunuzla belirlediğiniz senaryoları çalıştırabilirsiniz, tüm cihazlarınızı kontrol edebilirsiniz. Örneğin; sabah senaryosunda perdeleriniz otomatik açılır, eviniz belirlediğiniz dereceye gelir, klimanız çalışır ve çay, kahve makinanız açılır. Ya da akşam senaryosunda telefonunuzla klimanızı açar, istediğiniz derecede çalıştırabilirsiniz. Evinizden çıkarken tüm aydınlatmalarınızı perdelerinizi ve cihazlarınızı tek dokunuşla kapatabilir ya da açabilirsiniz. Evinizi İpad, İphone yada Android tablet ve telefonunlarınızdan uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Hangi yapılara otomasyon hizmeti veriyosunuz?
Farklı yapı ve binalar için otomasyon ürünlerimiz vardır. Genel olarak rezidans, villa, otel, iş yeri ve ofislere otomasyon uygulamaları yapmaktayız.

Sizce akıllı ev sistemi bir lüks mü yoksa ihtiyaç mı?
Bu kullanılan sisteme ve ürünlere göre değişmektedir. Bizler müşterilerimize fantazi ya da çok nadir kullanacakları işe yaramayan bir sistem değil, tamamen insan odaklı, günlük yaşamlarını kolaylaştıracak, hem zaman kazandıracak hem de enerji tasarrufu sağlayacak bir sistem kuruyoruz. Bizde gereksiz kullanışsız özelliklere extradan para ödemezsiniz.


Sektörün durumunu nasıl görüyorsunuz?
Artık müteahitler farklı ve teknolojiyi içeren projeler gerçekleştirmek istiyor bunu gözlemliyoruz. Ama piyasada toplama ürünleri ve dönüştürücüler ile çok ucuz fiyatlara yapılan markalar var. Bazı firmalar maliyetler ucuz olsun diye bunları tercih ediyor ama işin sonunda ise hayal kırıklığı yaşıyor, pişman oluyor. Sistem çalışmıyor ya da bekleneni vermiyor. Bu noktada belirtmek isterim ki bizim hem fiyatlarımız kategorilerimize göre uygun hem de binlerce referans projemiz gerçekleştirdiğimiz büyük otomasyon projelerimiz mevcuttur.

Akıllı ev sistemini bize biraz anlatır mısınız?

KONFOR
Sisteminiz sabah uyanmadan önce çayınızı demler. Evinize gitmeden sıcaklığını öğrenmenizi ve dilediğiniz sıcaklık ile karşılanmanızı sağlar.

Sisteminiz akşam olduğunda perdelerinizi kapatır.
Akıllı eviniz kartlı giriş sistemi sizi ve çocuklarınızı tanır kart ve anahtarınız yanınızda olmasa dahi kapıyı açar.
20 yıllık üretici ile tasarlanmış kullanıcı ekranları 7’den 77’ye herkesin kolaylıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcıların sistemdeki tüm senaryoları, programları ve ayarları kendi başlarına yapabilmelerine olanak sağlar.

TASARRUF
Akıllı eviniz kullanmadığınız lamba ve prizleri kapatarak gereksiz elektrik tüketimini engeller.
Akıllı eviniz  kullanmadığınız cihazları kapatarak stand by konumunda gereksiz enerji tüketimini engeller.
Akıllı eviniz  ısıtma & soğutma sistemlerini programlayarak enerji tüketimini azaltır.
Akıllı eviniz  ile evden çıktıktan sonra bir cihazı (ütü vb..) açık unuttum mu diye eve geri dönmenize gerek kalmaz. 


Nasıl kontrol eder?

DOKUNMATİK EKRAN
Dokunmatik ekran kullanıcı dostu tasarımı ile tüm kullanıcı seviyeleri için kolay kullanım imkânı sağlar.

CHIP KART
Kişiye özel kopyalanamaz özellikteki chip kartlar ile eve giriş çıkış yapabilirsiniz.

SABİT & CEP TELEFON
Bulunduğunuz yerde veya evinizde internet olmasa dahi evinize normal telefon araması yaparak tüm kontrolleri yapabilirsiniz.

IOS & ANDROID
IOS ve Android bulunan tüm cihazlarınız ile sistemi kotrol edebilirsiniz.

PROGRAMLAR
Tüm modellerimizde ısıtmayı, aydınlatmaları, sulamaları vb.. tüm cihazlarınızı saatlik, günlük, haftalık olarak programlayabilirsiniz.


SENARYOLAR
Tüm modellerimizde giriş, çıkış, sabah, hafta sonu vb.. gibi senaryolar yapılarak veya çeşitli durum ve zamanlarda olmasını istediğiniz işlemle geçleştirilebilir.

Firma & Marka 
Albartos HOME PRO olarak 2002 yılından beri sadece akıllı evler konusunda hizmet vermekteyiz. 2003 yılında kurduğumuz sistemler hala sorunsuz çalışmaktadır.Ürünlerin tasarım ve üretim yeri İspanyadır.

Bağımsız Modül Yapısı
HOME PRO’da her modül bir diğerinden bağımsız çalışır. Böylece ana üniteye veya ekranda sorun olsa dahi her bir modül bağımsız olarak çalışmaya devam eder. Yani lambalarınız, perdeleriniz çalışmaya devam eder.

Anahtar & Priz Seçeneği
HOME PRO akıllı ev sistemi sizin evinizin dekorasyonunuza uygun istediğiniz marka, model anahtar ve priz kullanma olanağı sağlar.

Home Pro markasının özellikleri neler? Neden Home Pro?
Home Pro kablolu bir sistemdir ancak özel BUS kablo altyapısına ihtiyaç duymaz, standart bir eletrikçi kablolamasını yapabilir, normalde ev içerisinde kullanılan standart kablolar kullandığı için altyapı maliyeti düşüktür. HOME PRO kısa sürelerde kurulumu yapılabilen bir üründür.


Kalite Standartlarınız ve fiyatlarınız nasıl?
HOME PRO (F&E Group) fabrikasyon seri üretime sahip olduğu için satın alırken ve servis hizmeti alırken eşdeğeri ürünlerden daha az para ödersiniz. Ürünler EU standardında İspanya’da üretilmektedir.

Referanslarınızı reklamlarınızda yayınlamaktan çekinmiyorsunuz…
F&E Group her referansını çekinmeden yayınlar, müşterilerimizle birebir referans görüşmesi yapabilirsiniz çünkü F&E Group müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaktadır.

Elektronik ürünlerde satış sonrası servis önemli… bu konuda garanti veriyor musunuz?
F&E Group fabrikasyon ürünler olduğu ve satış öncesinde defalarca test edildiği için bakımları yapıldığı takdirde ekstra servise ihtiyaç duymaz. Nadir olarak gerçekleşen arıza durumlarında firmamız Avrupa standartlarında hizmet vermektedir.
Tüm müşterilerimizin ürünleri 2 yıl garanti kapsamındadır. ürünlerinin arızalanması halinde, ürünlerin sorgusuz sualsiz doğrudan değişimi yapılmaktadır. Değişim yapıldıktan sonra arızanın kaynağı tespit edilir ve müşteri kaynaklı ise ücreti talep edilir, değilse ücret talep edilmez. Amacımız hiçbir müşterimizin herhangi bir ürününün arızalanmasından dolayı bekleyerek mağdur olmamasıdır.

Müşteriden kaynaklı dahi olsa ekran çerçevesinde meydana gelen çizilmeler, chip kartlarındaki aşınmalarda, çerçeve ve chip kartlar garanti süresi boyunca ücretsiz olarak yenileri ile değiştirilir.

Kartlarını kaybeden müşterilerimize garanti süresi boyunca her yıl içinde 1 adet kart ücretsiz verilir. Müşterilerimiz dilerse garanti sürelerini uzatabilir, bakım anlaşması yapabilirler. 


Son olarak neden tercih sebebi olmalısınız? Avantajlarınız neler?
Şunu belirtmek isterim ki sıkıntısız, problemsiz, eksiksiz çalışan ürün ve sisteme sahibiz. Firmamızın hakkında zaten bilgi vermiştim; dünyanın bilinen markalarından biridir. Sistem olarak avantajımız ise gereksiz özellikler sistemimizde yoktur. Çok az kablo kullanılır bazı özelliklerimiz kablosuz gerçekleştirilir, elektrik alt yapısına müdahalede bulunmayız. Felaket seneryasunda tüm cihazlarınız çalışmaya devam etmektedir. 

Profesyonel ve tecrübeli kadromuz, birbiri ile entegre çalışan otomasyon ürünlerimiz ile müşterilerimizin taleplerine en iyi ve uygun fiyatlı çözümler sunmaktayız. Zaten bunlar tercih edilmek için yeterli sebepler…

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz.
Biz F&E Group ve Homepro Akıllı Ev Sistemleri olarak bize sistemlerimizi anlatma, markamızı tanıtma imkânı sunduğunuz için teşekkür ediyoruz.

Röportaj: Osman Gürses
Foto: Salih Gürses


Diğer RÖPORTAJ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright