BASKİL’DEN AVRUPA’YA GEZİ | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> BASKİL’DEN AVRUPA’YA GEZİ24.07.2014 17:36

BASKİL’DEN AVRUPA’YA GEZİ

BASKİL’DEN AVRUPA’YA GEZİ


Bu yıl Baskil ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan öğrenci hareketliliğine yönelik proje Avrupa Birliği tarafından desteklenmeye değer iki projeden biri olarak kabul edildi.


Bu haber 1855 kez okundu.

Bu yıl öğrenci hareketliliğine yönelik 2 adet proje Avrupa Birliği tarafından desteklenmeye değer bulunmuş. Bu iki projeden biri de Baskil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan projedir. Baskil Milli eğitim müdürlüğünden yapılan yazılı basın açıklamasında projenin içeri hakkında bilgi verildi.

 

Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans), AB’ye üye ve üye olmaya aday ülkelerin teknolojik, sosyal, kurumsal ve kültürel alanda homojen bir yapıya sahip olmalarını amaçlayan programları yürütmekte ve bu programların Türkiye’mizdeki işleyişini organize ve kontrol etmektedir. Bu programlardan biri olan Leonardo da Vinci programı; organizasyon ve içeriği Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin sorumluluğunda olan ve AB’ne üye ve üye olmaya aday ülkelerin mesleki eğitimlerine yönelik politikalarını desteklemeye ve geliştirmeye yönelik bir programdır.


Bu program; ülkeler arası işbirliğinin kullanılarak mesleki eğitim sistemleri ile uygulamalarında kalitenin geliştirilmesini, yeniliklerin teşvik edilmesini ve Avrupa boyutunun yükseltilmesini amaç edinmiştir.


İlimizden bu sene öğrenci hareketliliğine yönelik 2 adet proje Avrupa Birliği tarafından desteklenmeye değer bulunmuştur. Gururla belirtelim ki bu iki projeden biri de Baskil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan projedir.


Ülkeler arası bir  değişim sürecinde  gerçekleşmiş olan projemiz kapsamında 5 eğitimcimiz refakatinde 30 adet  öğrencimiz, 05 Ağustos  – 04 Eylül 2014 tarihleri arasında  bir ay boyunca “ Otomasyon Destekli Plastik Enjeksiyon Operatörlüğü “ konusunda Fransa’nın LYON şehrindeki işletmelerde ve eğitim kurumlarında proje konumuz çerçevesinde uygulamalı eğitim ve inceleme faaliyetleri gerçekleştireceklerdir.

 

Tüm masrafları Avrupa Birliği tarafından karşılanacak olan projemizin bölgemizdeki işletmelerin ve eğitim kurumlarının yeni teknolojileri ve gelişmiş uygulamaları tanımaları açısından oldukça önemli bir misyon üsleneceği bir gerçektir. Projemizle gelişmiş AB ülkelerinin teknolojik ve kurumsal seviyelerinin bölgemize ve ülkemize transferi amaçlanmaktadır. Projemizin hareketlilik süreci henüz başlamamasına rağmen projeden elde etmeyi planladığımız  faydalar daha şimdiden oluşmaya başladı bile. Yaygınlaştırma faaliyetlerimiz ile artık eğitim kurumlarımız ve işletmelerimiz dar bölgesel düşünce mantığından daha uzakta olacaklar, Avrupa ve dünya ülkeleri ile rekabet edebilen, üretim alanındaki yeniliklere ve gelişmelere açık bir işletme ve eğitim politikası mantığı hakim olacaktır.

 

Projemiz ile bölgemiz, ülkemiz ve AB’nin ortak değerlerine yapacağı katkı düşünüldüğünde, okulumuz önemli bir misyon üslenmiştir.


Projemizin asıl uygulama alanı olan staj faaliyetlerini gerçekleştirmenin yanında Fransa’nın önemli tarihi ve turistik yerlerini de gezme imkanı bulacak olan öğrencilerimiz başta Paris, Lyon, Cenevre, Ansi olmak üzere bir çok alanda gezi yapma imkanını da kazanacaklardır.


Diğer İLÇELER haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright