Yılın bürokratına çifte ödül | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Yılın bürokratına çifte ödül30.05.2016 00:55

Yılın bürokratına çifte ödül

Yılın bürokratına çifte ödül


Dergimiz Her Ay Elazığ Aktüel’in yılın bürokratı seçtiği TKDK İl Koordinatörü Turan Karahan ödülünü aldığı gecede Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne terfi edildi.


Bu haber 884 kez okundu.

 

Dergimiz Her Ay Elazığ Aktüel’in yılın bürokratı seçtiği TKDK İl Koordinatörü Turan Karahan ödülünü aldığı gecede Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne terfi edildi.

İl protokolünün tam kadro katıldığı gecede yaptığı çalışmalarla yılın bürokratı seçilen TKDK İl Koordinatörü Turan Karahan ödülünü alırken, Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca’nın gecede yaptığı konuşmasında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü olarak terfi edildiğini öğrendi.

İlimiz milletvekili Metin Bulut programda yaptığı konuşmada oy çokluğuyla değil oy birliği ile yılın bürokratı seçilen Turan Karahan için biz de eli boş gelmedik dedi, Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne atandığının müjdesini verdi.

Cuma akşamı saat 19:00’da başlayan program Yöntem Okulları Fethi Şiş Konferans Salonu’nda yapıldı. Programa Vali Yardımcısı Zekeriya Göker, milletvekilleri Metin Bulut, Ejder Açıkkapı, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Rektör Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, AKP İl Başkanı Ramazan Gürgöze, İl Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, İstanbul Kağıthane Belediye Başkanı Mustafa Oğuz Toktekin, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Özcan Yalçın, TEİAŞ 13. Bölge Müdürü Ahmet Saraç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdulkadir Kandemir, Kadastro İl Müdürü Abdurrahman Akdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, Fırat Teknokent Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müşaviri Rüştü Emir, Elazığ Eski Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca, HAZARSAM Başkanı Bilal Çoban, Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Cemil Erdem, Tuhafiyeciler Oda Başkanı Mithat Ulaş, İletişim Lisesi Müdürü Ali Canpolat, Elazığ Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları, Medikal Park Genel Müdür Yardımcısı Seden Özkan, ETSO Başkan Adayı Asilhan Arslan, ASKON Elazığ Şube Başkanı Taylan Özdal, ETUDER Başkanı Burak Soylu, ELMÜTDER Başkanı Osman Avcıl, ELSAD Başkanı Murat Erdoğan, iş adamları, medya kuruluşlarının sahipleri ve temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Program Dergimiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil’in konuşmasıyla başladı. Protokole ve davetlilere katılımları için teşekkürlerini ileten Zeki Geçkil şunları söyledi:

“Başarılı ve özverili çalışmalarıyla Elazığ’ımıza çok değerli hizmetler gerçekleştiren TKDK Koordinatörü Sn. Turan Karahan’ı Dergimiz Her Ay Elazığ Aktüel YILIN BÜROKRATI seçmiş bulunmaktadır. Bu vesile ile yapılmakta olan ÖDÜL TÖRENİNE hoş geldiniz.

Bu anlamlı günde değerli vakitlerinizi ayırarak bizlerle birlikte olduğunuz için teşekkür ediyoruz. Sn. Karahan’a ödülünü takdim töreninde gösterdiğiniz ilgi, alaka kadirşinaslığınızın bir tezahürüdür. Bu ilgi ve alakanız için ayrıca teşekkürü borç biliyoruz.

Sn. Karahan’ın büyük bir gayretle, aşkla, azimle Elazığ’ımızda gerçekleştirdiği hizmetleri tüm Elazığlılar takdir etmektedirler. Sn. Karahan’a çalışmalarında başarılar diliyor, Elazığ’a ve ülkemize nice hizmetler gerçekleştirmesini temenni ediyoruz.

İhlasla yaptığı hizmetlerin iki cihan saadetine vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyor tüm ailesine mutluluklar diliyoruz.

Konuya ilişkin yönetim kurulumuz adına hazırlanan konuşma metni sizlere slaytla birazdan sunulacaktır.

Sizleri program akışı ile baş başa bırakıyor, saygıyla selamlıyor, keyifli dakikalar geçirmenizi diliyorum.

Yöntem Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nedim Durgungül’e -yalnız sponsorumuz olduğu için değil- asıl bu modern eğitim kurumunu, muhteşem tesisleri Elazığ’ımıza kazandırdığı için Dergimiz Her Ay Elazığ Aktüel adına çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Sağ olun, var olun Nedim Bey.”

İlk olarak Her Ay Elazığ Aktüel Dergisi İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil’in senaryosunu kaleme aldığı sinevizyon gösterildi. Sinevizyonda şu hususlar anlatıldı:

“Değerli konuklar;

Her Ay Elazığ Aktüel Dergimizin yılın bürokratı seçtiği Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörü Sn. Turan Karahan’ın ödülünü takdim törenine hoş geldiniz. Yayın kurulu olarak hepinizi saygıyla selamlıyor en derin kalbi sevgilerimizi sunuyoruz.

Bu önemli günde mutluluğumuzu paylaşıp onurlandıran her kese şükranlarımızı, minnet duygularımızı sunuyor; bilmukabele mutluluklar diliyoruz.

Konuşmalarıyla, güzel tepkileriyle programa katkı yapacak zevata peşinen ayrıca teşekkür ediyor, herkesin keyifli dakikalar geçirmesini umuyoruz.

Marifet iltifata tabidir diye bir güzel atasözümüz var. Başarıların takdir edilmesi, değerinin bilinmesi, hayırla anılması çoğalmasına vesile olur; anlamını içeren bu atasözümüzden ilham alarak Her Ay Elazığ Aktüel Dergimiz; Sn. Turan Karahan’ı yılın bürokratı seçmiş bulunmaktadır.

Sn. Karahan’ın başarılarını yalnızca Her Ay Elazığ Aktüel dergisi değil, tüm Elazığ toplumu takdir etmektedir. TKDK İl Koordinatörü Sn. Turan Karahan’ın başarıları Elazığ medyasında sıklıkla gündem konusu olmaktadır.

Daha önce Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Sn. Karahan’a Başarı Plaketi sunarak takdirlerini ifade etmişti. Sn. Valimiz Murat Zorluoğlu ise Başarı Belgesi ile taltif etmişlerdi. Elazığ kamuoyu TKDK Koordinatörü Sn. Turan Karahan’ın başarılarını ve hizmetteki azimli gayretlerini zaten bilmekte, yakından izlemektedir.

Dergimiz Her Ay Elazığ Aktüel öteden beri izlemekte olduğu çalışmalarının daha önce kapak konusu yaparak Elazığ kamuoyuna yansıtılmasında tüm imkânlarıyla elinden geleni yapma, Sn. Karahan’ın hizmetlerini tanıtma çabası içinde oldu.

TKDK Elazığ İl Koordinatörü Sn. Karahan’ın durmak, yorulmak, bıkmak bilmeyen, hep yükseliş trendinde olan gayretlerinin yılın bürokratı seçilmesini hak ettiğine inanan Elazığ halkının hissiyatına Her Ay Elazığ Aktüel Dergisi vasıta olmaktadır.

Bu maksatla Sn. Karahan’ın şahit olduğumuz özel gayretlerinden kısaca söz edip sizlerle paylaşmak istiyoruz...

Bilindiği gibi TKDK Avrupa Birliği fonlarının projelendirilip yatırıma dönüşmesine yönelik çalışmalar yürütmektedir. Avrupa Birliği’nce belirlenmiş olan esaslara ve şartlara uygun projeler hazırlanmadığı takdirde fonlar kullanılamadığından, iade edilmeleri söz konusudur.

Elazığ kamuoyunun ve girişimcilerin hiçbir bilgiye/tecrübeye sahip olmadığı yeni bir konu olan TKDK projelerinin hazırlanıp gerçekleştirilmesinde büyük güçlükler yaşanacağı düşünülüyordu…

Bu yüzden de Avrupa Birliği fonlarının kullanılamadan iade edilmesinden endişe duyuluyordu. Bu çok yönlü zorlukları aşmak ve bu fonlardan tek kuruş dahi iade edilmeden tamamını Elazığ’da projelere ve yatırıma dönüştürmek için Sn. Turan Karahan ve çalışma arkadaşları olağanüstü bir özverili gayret gösterdiler.

Projelerin hazırlanıp hayata geçirilmesine ilişkin ilgili kesimleri bilgilendirmek ve teşvik etmek amacıyla il merkezinde, ilçelerde, beldelerde hatta köylerde birçok ziyaretler toplantılar gerçekleştiren Sn. Karahan medya kuruluşları üzerinden de hedef kitleye ulaşma gayreti gösterdi.

Çeşitli konferanslar vererek bilgilendirmeye çalışan Sn. Karahan ilgililerin tek tek ziyaret edilerek rehberlik edilmesi şeklinde oldukça çetin, meşakkatli çalışmaları da bıkmadan usanmadan sürdürdü. Fonlardan yararlanabilecek kabiliyete sahip kurumları, kişileri yakından tanıyarak yardımcı oldu.

Böylece Elazığ’da TKDK normlarına uygun projeleri hazırlayan, gerçekleştiren bir kesim, tecrübe ve birikim oluştu. Artık birçok kurum ve kişi projeler hazırlayarak hayata geçirme imkânı bulurken yeni girişimciler de onları örnek almaktadır.

Bu planlı, programlı, büyük bir kararlılıkla yürütülen çalışmalar olumlu meyveler vererek TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü büyük başarılara imza attı. Öyle ki, Elazığ İl Koordinatörlüğü kendine tahsis edilen fonların tamamını kullandığı gibi, başka illerin kullanamadığı fonları da alarak kullandı.

Sonuçta Avrupa Birliği fonlarını en çok yatırıma dönüştüren iller sıralamasındaki yeri Ankara’nın ardından ikinci olan Elazığ TKDK İl Koordinatörlüğünün başarıları sayesinde yüz milyonlarca  değerinde projelerini üretime geçirmiş bulunuyor.

TKDK İl Koordinatörü Sn. Turan Karahan Elazığ ekonomisine kazandırdığı önemli yatırımlar, projeler ve istihdam nedeniyle her zaman hayırla yâd edilecektir.

Zatıâlilerini YILIN BÜROKRATI seçen Her Ay Elazığ Aktüel Dergisinin Elazığlıların hissiyatına tercüman olarak öncülük ettiği ödül töreni Sn. Karahan’la arkadaşları için umarız tatlı bir hatıra olur. Kendilerine hayatta daha nice başarılar diliyoruz.

Ödül törenine katılan kadirşinas Elazığlılara ve devlet erkânına özellikle teşekkür ediyor saygılar sunuyoruz.”

Protokol konuşmaları öncesi TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan tanıtım filmi izlendi. TKDK’nın çalışmalarının anlatıldığı filmde şu ifadeler vardı:

Elazığ Hakkında

Tarihi, günümüzden 4 bin yıl önceye kadar uzanan, Kültürleri günümüze taşıyan, medeniyetlerin harmanlandığı, Coğrafyasında bilimin ve ticaretin yoğun olarak yapıldığı kenttir Elazığ.

Urartular, Artuklular, Selçuklular ve Osmanlı imparatorluğu, üzerinde barındırdığı uygarlıklardan belli başlılarıdır.

•      Binlerce yıllık kültürleri, uygarlıkları yüreğine sığdıran ve bir açık hava müzesinden farksız olan  Harput; 

•      Gölcük adıyla da bilinen  tektonik göl özelliğine sahip ve içinde yer alan batık kentiyle Hazar gölü ;

•      Kış sporları meraklıları için Hazar Baba kayak merkezi;

•      Jeomorfolojik özelliğiyle Türkiye’de turizme açılmış 10 mağaradan biri olan Buzluk Mağarası;

•      Türkiye’nin en büyük ikinci barajı olan Keban Barajı;

•      Şifa cenneti kaplıcaları;

•      Harput musikisi, kürsü başı ve çayda çırası;

•      El sanatları,

•      150 ye yakın yemek çeşidiyle zengin mutfak kültürü

•      Başta öküzgözü ve boğazkere üzümleriyle meşhur ve neredeyse bütün tarım ürünlerinin yetiştirildiği bir tarım şehri olması

Doğunun incisi sıfatını fazlasıyla hakeden Elazığ’ın en önemli değerlerinden sadece bazılarıdır.

Sahip olduğu tarihi mirası, güler yüzlü ve mert insanlarıyla bu şehir sadece kendi geleceği için değil,

Türkiye’nin kalkınması için de sağlam adımlar atmaya devam ediyor. BURASI ELAZIĞ

Kurum Hakkında

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu; ulusal ve uluslararası alanda saygın, güçlü kurumsal kapasitesiyle, kırsal kalkınma programı IPARD’ın uygulanmasında belirleyici, yönlendirici ve güvenilir bir kurum olarak Konusunda uzman insan kaynakları ile 2012 yılından bu yana Elazığ’da IPARD fonlarıyla yatırımcıları buluşturuyor.

Tarımda yapısal değişim ve dönüşüm çalışmaları kapsamında bakanlığımız öncülüğünde kurulan TKDK Avrupa Birliğinin aday ve potansiyel aday ülkelere yönelik kırsal kalkınma çerçevesinde ayrılan fonları, Elazığlı yatırımcılarla sorunsuz ve başarılı bir şekilde buluşturdu.

IPARD I Hakkında

Üretime dayalı kalkınma anlayışıyla hareket eden TKDK; Elazığ’da Avrupa birliği standartlarında modern tesisler kurulumuna öncülük etmiştir.

•      46 adet süt üretim tesisine 64 milyon TL destek,

•      12 adet kırmızı et üretim tesisine 11 milyon TL destek,

•      6 adet süt işleme tesisine 11.5 milyon TL destek,

•      Enerjisini kendisi üreten 1 adet süt toplama merkezine 1.5 milyon TL destek,

•      4 adet et işleme tesisine 6.5 milyon TL destek,

•      4 adet meyve sebze işleme tesisine 4 milyon TL destek,

•      24 adet arıcılık ve 1 adet tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği projesine 1 milyon TL destek,

•      Tulum peyniri ve orcik üretimi başta olmak üzere 13 adet yerel ürün üretim tesisine 5 milyon TL destek,

•      8 adet kırsal turizm işletmesine 3.5 milyon TL destek,

•      8 adet alabalık yetiştirme tesisine 3 milyon TL destek,

•      Yok olmaya yüz tutan kanatlı üretimi sektörünü adeta şaha kaldırmış toplamda 103 adet broiler üretim tesisine 84 milyon TL destek sağlamıştır.

•      57.538 makine ekipman ve 46 adet traktör desteği ile tarımın modernizasyonuna katkıda bulundu.

•      Hibe desteği alan işletmeler yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlarken kadın ve genç girişimcilere yeni ufuklar açıp üretim imkânlarının artırılmasına katkı sağlayarak Elazığ’a damga vurdu.

2013 yılından bu yana Elazığ’a 230 proje kazandıran TKDK, toplamda 195 milyon TL’si destek olmak üzere 300 milyon TL yatırım tutarına ulaşmış, 2015 yılı itibariyle de 196 yatırımcıya 128 milyon TL hibe desteğinin ödemesini gerçekleştirmiştir.

•      Sağlanan bu desteklerle Elazığ IPARD fonlarından 42 il içerisinde Ankara’dan sonra en fazla yararlanan 2. İl olmuştur.

IPARD II Hakkında

TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü; IPARD II fonları ile kırsal ekonomin canlanmasına ve güçlenmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Avrupa birliği ve ulusal bütçenin birlikte kullanıldığı yeni bir destekleme modeli ile başta proje hazırlama kapasitesinin artırılması, inovasyon ve teknolojik yeniliklere uyumla birlikte, doğrudan yatırımcının yanında yer alarak projelere destek veriyor.

Çok sayıda destek kalemi ve %70’e varan hibe oranlarıyla Elazığlı yatırımcının yüzünü güldüren TKDK uygulanmakta olan IPARD programını yeni destek alanları ve yatırımcılarla buluşturmaya devam ediyor.

Kırsal kalkınmaya farklı bir bakış açısı sunan TKDK, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın bilgi birikimi ve tecrübelerinden de yararlanarak Elazığ’a hizmet etmeyi sürdürüyor.

TKDK, Türkiye’nin Kırsal Kalkınma Hamlesi”

Tanıtım filminin ardından Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca kürsüye geldi.Davetlileri selamlayan Nafiz Koca Her Ay Elazığ Aktüel Dergisi hakkında bilgiler verdi.

Her Ay Elazığ Aktüel’in Elazığ’ın en uzun soluklu yayınları arasında olduğunu ifade eden Koca derginin her sayısında seçtiği özel kapak konularıyla da basında güzide bir yere sahip olduğunu belirtti.Düzenlenen ödül töreninin ve seçilen mekânın anlamlı olduğunu belirten Koca ödülün diğer bürokratları daha fazla çalışmaya azmettireceğini söyledi. TKDK İl Koordinatörü Turan Karahan’ı yılın bürokratı seçilmesinden ötürü kutlayan Koca, Elazığ’ı Ankara’nın ardından onaylanan proje sayısında ikinci il yapmasından ötürü de Karahan’a teşekkürlerini iletti.

SON DAKİKA HABERİNİ KOCA VERDİ:

KARAHAN ARTIK TARIM İL MÜDÜRÜ

Geceyi daha da anlamlaştıran gelişme ise programın başlamasından kısa bir süre önce TKDK İl Koordinatörü Turan Karahan’ın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne atanması oldu. Haberi salonda ilk duyuran isim olan Nafiz Koca Karahan’a yeni görevinin hayırlı olmasını diledi.

İlimiz milletvekili Metin Bulut ise marifet iltifata tabidir sözüyle konuşmasına başladı.Turan Karahan’ın görevine başladığı günden beri Elazığ’da her kesimin takdirini kazandığını belirten Bulut bu ödülün oy çokluğuyla değil oy birliği ile verilmiş olduğunu belirtti.

“TKDK para dağıtan bir kurum olduğu için değil Turan Bey’in gayretleri ile kendi açtığı pazar ile başarılı oldu” diyen Metin Bulut “ödül törenine gelirken madem taltif edilecek biz de milletvekilleri, il başkanımız olarak eli boş gelmeyelim bundan sonra Elazığımıza Tarım İl Müdürü olarak etsin sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

Milletvekili Ejder Açıkkapı önemli bir organizasyonda insanları bir araya getiren Her Ay Elazığ Aktüel’e teşekkürlerini ileterek sözlerine başladı. Karahan’ın görevine başladığı günden beri dikkat çeken bir bürokrat olduğunu belirten Açıkkapı yeni görevinde başarılar diledi.

Kürsüye gelen her konuk istisnasız Yöntem Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Durgungül’e yapılan eğitim kompleksi için teşekkür edince Durgungül de bu teşekkürlere bir teşekkür konuşmasıyla karşılık verdi. İnsanların en değerli varlıkları olan çocukları en iyi şekilde yetiştirmek amacıyla çalıştıklarını belirten Durgungül bugünden sonra daha bir azimle çalışacaklarını belirtti.

Her Ay Elazığ Aktüel Dergisi İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil ile TKDK İl Koordinatörü Turan Karahan’ın makamında bir ziyaret esnasında tesadüfen karşılaştıklarını belirten Durgungül, Geçkil’in bu görüşmede böyle bir fikrinin olduğunu, gerçekleştirmek için bir sponsora ihtiyaç duyduğunu söylediğini belirtti. Bunun üzerine konu Elazığ’a büyük katkılar sunan Turan Karahan olunca hiç çekinmeden sponsor olmayı kabul ettiğini belirten Durgungül,bu geceyi yaşadıktan sonra iyi ki sponsor olmuşum dediğini belirtti.

Gecede kürsüye son olarak Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz çıktı. Bu tip ödülleri yüz metre koşusunun sonucuna benzettiğini söyledi. O yarışlarda da birincinin bazen küçük zaman farklarıyla ortaya çıktığını belirtti.Bu sebeple diğer bürokratların da önemli görevler yürüttüklerini belirtti.Turan Karahan’ı yılın bürokratı seçildiği için tebrik eden Yanılmaz “lider olmak kolaydır, lider kalmak zordur” diyerek Karahan’ın artık daha büyük bir görevi yüklendiğini belirtti. Dergimiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil’e organizasyon için teşekkürlerini ileten Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz sözlerini noktaladı.

Yöntem Okulları’nın tanıtım filminin izlenmesinin ardından plaket törenine geçildi. Program sunucusu Esra Aydemir’in takdimiyle sahneye gelen TKDK İl Koordinatörü Turan Karahan’a plaketini Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz verdi. Yanılmaz takdiminden önce plaketin üzerindeki “TKDK Elazığ İl Koordinatörü Sayın Turan Karahan'ı, gösterdiği sıra dışı gayretleri ve başarıları nedeniyle YILIN BÜROKRATI seçen Her Ay Elazığ Aktüel Dergisi zatı âlilerine hayat boyu başarılar diler” yazıyı okudu, iki hayat boyu başarı dileklerini ekledi.

Plaketini alan TKDK İl Koordinatörü Turan Karahan yaptığı konuşmada plaketi kurumun başarısında perde gerisinde çalışan çalışma ekibi adına aldığını belirtti çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini iletti. Kendisini ödüle layık gören Dergimiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil’e teşekkür eden Karahan görevde bulunduğu 4 yıl boyunca ayrılan payların en iyi değerlendirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Ödülün kendisine daha gayret verici olacağını söyleyen Karahan katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Plaket takdiminin ardından ilimiz protokolü sahneye gelerek birlikte fotoğraf çektirdiler.


Haber: Osman Gürses

Foto: İdris Eyyüp Koca, Ömer Faruk Köymen


Diğer GÜNDEM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright