Elazığ'da üretilen led ampül görücüye çıktı | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Elazığ'da üretilen led ampül görücüye çıktı13.02.2016 23:08

Elazığ'da üretilen led ampül görücüye çıktı

Elazığ'da üretilen led ampül görücüye çıktı


Fırat Kalkınma Ajansı’ndan (FKA) aldığı 177 bin liralık destekle kurduğu tesiste ayda 50 bin tasarruflu ampul üreten elektrik-elektronik mühendisi girişimci, sektörde söz sahibi olmayı hedefliyor.


Bu haber 645 kez okundu.


Fırat Kalkınma Ajansı’ndan (FKA) aldığı 177 bin liralık destekle kurduğu tesiste ayda 50 bin tasarruflu ampul üreten elektrik-elektronik mühendisi girişimci, sektörde söz sahibi olmayı hedefliyor.

Tesisinde 2012 yılında seri üretime geçtiklerini kaydeden Abdullah Akın:

"LED ampuller, 50 ve 75 vatlık akkor ampullere eş değer üretiliyor, tükettiği enerji ise sadece 6 vat. Bu anlamda dünyanın en verimli LED ampulü. Tasarruflu ampulden yüzde 40, eski akkor ampullerden yüzde 88 daha tasarruflu olduğunu ölçümlerimiz ve İstanbul Aydın Üniversitesinin ölçümleri sonucunda gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum" diye konuştu.

İstanbul'da geçen yıl düzenlenen Uluslararası LED Aydınlatma Fuarı'nda dünyanın dört bir yanından gelen firmalar arasında LED ampullerini görücüye çıkardığını aktaran Akın, yeni ve küçük olmalarına rağmen ortaya koydukları tasarımla büyük firmaların ilgisini çekmeyi başardıklarını anlattı.

Akın; Dünyanın ileri gelen firmalarıyla ikili ilişkilerimiz devam ediyor. Ürettiğimiz LED ampullere Türkiye'den ve dünyadan çeşitli dev firmalar talip. Bu konuda azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı, ikili görüşmelerimizi devam ettiriyoruz" ifadesini kullandı.

Dünya çapında mağazalar zincirine sahip Alman firmaya ürün verdiklerini vurgulayan Akın, aydınlatma konusunda dünyada otorite olmayı hedeflediklerini, bu amaçla aylık 50 bin olan üretim kapasitesini artırmayı planladıklarını dile getirdi.

 

SOĞUTMA SİSTEMİ, JET MOTORUNDAN ESİNLENEREK YAPILDI

Ürettikleri ampul hakkında bilgi veren Akın şöyle konuştu: "Ürünümüzün optik kısmı konik şeklinde. Bu yapı sayesinde her yöne aydınlatma açısı sağlıyor Ampulün optik kısmını Türk Patent Enstitüsünden (TPE) tescilledik. Minimum soğutucu boyutuyla maksimum verimlilik sağlıyor. Soğutma sistemi, jet motorundan esinlenerek yapıldı, kesinlikle ısınmaz. Bu sistem de TPE tarafından tescillendi. Böylelikle yaz aylarında iklimlendirme masrafları azaltılarak dolaylı tasarruf sağlanıyor ayrıca soğutma sistemi ve içerisinde kullanılan elektronik komponentlerin kalitesi sayesinde daha uzun ömürlü."

Ülkenin refahı için her kesimin ele ele verip üretim seferberliği başlatması gerektiğini vurgulayan Akın, "Hiçbir zaman ümidinizi kaybetmeyiniz. Mutlaka bir yerlerde, yaptığınız projenin, tasarladığınız ürünün veya sistemin kıymetini bilen değerli yatırımcılar bulabileceksiniz. FKA yetkilileri gerçekten bu projeye inandı ve gereken desteği en üst düzeyde verdi…" açıklamasında bulundu.


Diğer GÜNDEM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright