Sizi Yatırıma Değil Kazanmaya Davet Ediyoruz | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Sizi Yatırıma Değil Kazanmaya Davet Ediyoruz30.08.2014 18:23

Sizi Yatırıma Değil Kazanmaya Davet Ediyoruz

Sizi Yatırıma Değil Kazanmaya Davet Ediyoruz


Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, Elazığ Organize Sanayi Bölgesinin yatırım için çok avantajları olduğunu belirterek Elazığ'a yatırım yapacakları “Yatırıma değil kazanmaya davet ediyoruz” dedi.


Bu haber 1262 kez okundu. Elazığ Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkani Suat Öztürk:

Sizi Yatırıma Değil Kazanmaya Davet Ediyoruz


Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, Elazığ Organize Sanayi Bölgesinin yatırım için çok avantajları olduğunu belirterek Elazığ'a yatırım yapacakları “Yatırıma değil kazanmaya davet ediyoruz” dedi.

Organize Sanayi bölgelerinin kentler için çok önemli olduğuna değinen Öztürk “Günümüzde işsizliğin azaltılması, katma değerli ürünlerin üretilmesi, nitelikli işgücünün oluşturulması, ar-ge ve inovasyon kültürünün belirli hedefler doğrultusunda uygulanabilmesi artık Organize Sanayi Bölge yönetimlerinin ana hedefleri haline gelmelidir. Bu bağlamda Elazığ Organize Sanayi Bölgesi 2013 ve 2014 yılını bu tür çalışmalarla geçirmiş, Stratejik planı hazır ve bu plan doğrultusunda gelişmeler kaydeden bir yapı oluşturmuştur” ifadesini kullandı.335 Hektarlık 1., 2.,3. ve 4. Kısımlarda %100 doluluk oranına ulaşıldığını belirten Öztürk, bu nedenle OSB 5. kısım olarak 215 ha bir ilave alanın imara açıldığını, Bakanlık işlemlerinin tamamlandığını, ilave alanlar ile ilgili imar planı ve parselasyon planlarının hazırlandığını ve bu bölgeye 50’nin üzerinde firma başvurusu aldıklarını şartları yerine getiren firmalara tahsis işleminin başladığını söylemişlerdir. Bu çalışmada en önemli çıktılardan birinin de Gıda Ürünleri için ayrı bir alanın ayrılması ve küçük bir sektörel Gıda OSB oluşumu olduğunu belirtmişlerdir. Mevcutta 130 işletme ve 4500 çalışanı olan Elazığ OSB’nin yeni gelişme alanıyla 250 üzerinde işletme ve 15000 üzerinde çalışana ulaşması hedeflenmekte. Elazığ Organize Sanayi Bölgesinin Yatırımcısına Sunduğu avantajlara da değinen Suat Öztürk “Elazığ Organize Sanayi Bölgesi limana uzak illerin sanayi üretimi açısından en önemli problemlerinden birinin navlun giderlerinin düşürülmesi olduğunu tesbit etmiş ve bu doğrultuda Bölgemiz içerisinde Antreposu bulunan bir demiryolu yükleme boşaltma istasyonu ve lojistik merkez oluşturmuştur. Bu merkez, karayoluna göre yüzde 45’leri bulan bir nakliye avantajını işletmelerine sunma noktasına gelmiştir. Önümüzdeki günlerde açılışını yapacağımız lojistik merkezimiz gerçekten bizler için büyük bir övünç kaynağıdır.  Navlun giderlerimizde bu merkezin bizlere sağlayacağı avantaj, bölgemize yeni yatırımların gelmesinde en önemli itici gücümüz olacaktır" dedi.

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk Yatırımcıya sunulan bir diğer avantajın da Bölge Müdürlüğü içerisindeki Gümrük Müdürlüğü olduğunu söyledi. Sayın Öztürk, gümrükleme ile ilgili tüm işlemlerin Bölgemizde yapılabilmesi özellikle de ihracat ve ithalat işlemlerinin doğrudan firmaların üretim alanlarında yapılabilme avantajının çok önemli olduğunu söyledi. Ayrıca işletmelerin müşavirlik hizmetleri ve diğer maliyetlerde de diğer liman illerine göre avantaja kavuştuğunu belirtti.Elazığ Organize Sanayi bölgesini yine diğer organize sanayi bölgelerinden ayıran bir diğer önemli bir hizmetin de Ortak sağlık ve iş güvenliği birimi olduğunu belirten Öztürk“ İşletmeler için önemli yük getiren işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda kurduğumuz Ortak Sağlık ve güvenlik birimi 2014 yılında proaktif çalışan bir birim olmuştur. Bölge Müdürlüğümüz işletmelerine düşük maliyet ve yüksek kalite ile bu hizmeti sunmaktadır. Ülkemizde ortak iş sağlığı ve iş güvenliği birimine sahip birkaç Organize Sanayiden birinin Organize Sanayi Bölgemizde bulunması da yine ayrı bir övünç kaynağımızdır" dedi. Öztürk 2014 yılının ilk ayında OSGB biriminin 64 firmaya hizmet sunmaya başladığını söyledi. 

Bölgelere yatırımcı çekmede karşılaşılan en önemli problemlerden birinin de ara eleman gereksiniminin karşılanamama olumsuzluğu olduğunu söyleyen Öztürk "Ülkemizde bu soruna çözüm üreten ender organize sanayi bölgelerinden birinin Elazığ Organize Sanayi Bölgesi olduğunu belirtti. Bünyelerinde bulunan Fırat Üniversitesi Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksek Okulu ile işletmelerin ara eleman gereksiniminin karşılandığını söyledi. Bunun için Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksek Okulunun bu konuda anketlerle ara eleman gereksinimlerini belirlediğini ve buna dayanarak Meslek Yüksek Okulunda yeni Bölümlerin açıldığını belirtti. Bu anketlere dayanarak yapılan çalışmalarla Meslek Yüksek Okulundaki bölüm sayısı 4’ten 7’ye çıkmış, öğrenci sayısı ise 300’e ulaşmıştır.Elazığ Organize Sanayi Bölgesinde açılan Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi ile Tübitak, Sanayi Bakanlığı, KOSGEB ve kalkınma ajansı projelerinde işletmelerine katkı sağlandığını, ar-ge ve inovasyon kültürünün yerleşmesi için bu çalışmaların gerekliliği konusunun altını çizen Suat Öztürk “2023 yılında ülkemizin hedeflediği 10 markadan birinin Organize Sanayi bölgemizden çıkabilmesi için öncelikle bizim bir marka olmamız gerektiği bilinciyle çalışıyoruz" dedi. Bu amaçla web sayfamız yenilenmiş Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak hizmete sunulmuştur. İki sene içerisinde işletmelerimiz için 22 eğitim düzenlenmiş, Yine Fırat Kalkınma Ajansı’na sunduğumuz Doğrudan faaliyet desteği projemiz ile Organize Sanayi bölgemizdeki tüm firmalarımızın tanıtıldığı Tükçe Arapça ve İngilizce kataloğumuz hazırlanmıştır. Bu kataloğlar uluslar arası alanlarda ilgili kuruluşlara ulaştırılmaya başlanmıştır. Yine bu proje desteğiyle Sabah gazetesi tüm Türkiye baskısında ilk sayfanın arkasında Elazığ Organize Sanayi Bölgemizin tam sayfa tanıtım ilanı yayınlanmıştır. Sanayicilerimizden aldığımız destekle çalışmalarımız artarak sürecektir. 215 hektarlık yeni gelişme alanımızda yine ulusal ve uluslar arası işletmelerin yatırımlarını göreceğimizden kuşkumuz yoktur. Coca Cola’nın Ülkemizdeki 5. Büyük tesisini Elazığ’da yapması ve Organize Sanayi bölgemizi seçmesi tesadüf değildir. Dolayısıyla Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Olarak tüm ülkemize ve uluslar arası sanayicilerimize “ Sizi Yatırıma Değil Kazanmaya Davet Ediyoruz” diye sesleniyoruz dedi.Etiketler: Suat Öztürk - Elazığ OSB

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright