Hayvancılık yatırımlarına 4 Yıllık Hibe Desteği | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Hayvancılık yatırımlarına 4 Yıllık Hibe Desteği30.08.2014 16:21

Hayvancılık yatırımlarına 4 Yıllık Hibe Desteği

Hayvancılık yatırımlarına 4 Yıllık Hibe Desteği


Elazığ Gıda Tarım İl Müdürlüğü damızlık hayvan-büyükbaş, küçükbaş ve ayır inşaatları için uygulanacak hibe desteğini açıkladı...


Bu haber 1704 kez okundu.
Elazığ Gıda Tarım İl Müdürlüğü damızlık hayvan-büyükbaş, küçükbaş ve ayır inşaatları için uygulanacak hibe desteğini açıkladı...

Elazığ Gıda Tarım İl Müdürü Vekili Abdulmecid Yaşa, yaptığı yazılı açıklamada; Bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına yönelik olarak Doğu Anadolu (DAP), Güneydoğu Anadolu (GAP), Konya Ovası (KOP) ve Doğu Karadeniz (DOKAP) Projeleri kapsamındaki illerde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi çerçevesinde 2014-2018 yılları arasında hibe desteği programı uygulanacağını belitti.

Bu hibenin mevcut büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde verimlilik ile kalitenin artırılması ve modern hayvancılık işletmelerinin kurulması için çıkarıldığını, konu ile ilgili tebliğ ve uygulama esasları rehberinin yayınlandığını ifade eden Yaşa, inşaat yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların il müdürlüğüne, damızlık boğa, koç teke alımı hibe desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcıların ise İl ve İlçe Müdürlüklerine her ayın 1’i ile 15’i tarihleri arasında başvuru yapabileceğini söyledi.Tebliğ kapsamında, projede yer alan inşaat yatırımı konusunda, ahır, ağıl tadilatı veya yeni yapılacak kapalı ve yarı açık sistemli ahır ve ağılları kapsayacak şekilde yatırımın gerçekleşme tutarının yüzde 50’si oranında, damızlık erkek hayvan alımı konusunda ise; damızlık boğa, damızlık koç, teke alım tutarının yüzde 80’i oranında hibe desteği uygulanacak.

Hibe desteklemesinden “Bakanlık Türkvet” veri tabanına ve “Koyun Keçi Kayıt Sistemine” kayıtlı, işletmesi aktif en az 10 en fazla 49 baş, anaç sığır veya en az yüz en fazla iki yüz baş anaç koyun keçi kapasiteli aktif işletmesi olan gerçek ve tüzel kişiler yararlanacak.

Yaşa, "Anaç sığırlar müracaat tarihi itibariyle en az 15 aylık, koyun ve keçiler ise; müracaat tarihinde en az 12 aylık olmalı ve işletmesi başvuru tarihinden en az 1 yıl önce kayıt altına alınmış olmalıdır.

Damızlık erkek hayvan alımı yatırımı konusunda, büyükbaş işletmeleri bir baş damızlık boğa, küçükbaş işletmeleri ise mevcut anaç koyun keçi sayısının yüzde 5’ini aşmayacak miktarda damızlık koç teke alımı için uygulanacak hibe desteklemesinden de faydalanabilecek.

Destek kapsamında kurulu veya kurulacak işletmelere aşağıda belirtilen oranlarda hibe desteği ödemesi yapılacak.

Yatırım Konuları:                               Hibe Oranı (%)
İNŞAAT:
Yeni inşaat veya tadilat ----------------------         50
HAYVAN ALIMI:
Damızlık boğa, Koç ve Teke Alımı --------         80


 
Etiketler: Hayvancılık -Elazığ

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright