Elazığ üzümcülüğünün sorunları | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Elazığ üzümcülüğünün sorunları30.08.2014 18:15

Elazığ üzümcülüğünün sorunları

Elazığ üzümcülüğünün sorunları


ELSEMKOM üyesi ve Güven Komisyon Evi sahibi Suat Barış: “Son yıllarda üretimi hızla artan üzümcülüğün sorunları çözülürse Elazığ üzümcülükte marka şehir olacaktır” dedi.


Bu haber 1914 kez okundu.
Elazığ son yıllarda Tarım İl müdürlüğünün teşvikiyle de üzüm üretiminde bölgede önemli bir yere sahip. Hoş Köyü’nün yanı sıra Kıraç, İlami köyleri sofralık üzüm üretiminde büyük paya sahip.

Diğer merkez köy ve ilçelerdeki köylerimiz genellikle eski sistem susuz bağlarda yetiştirdikleri üzümleri pekmez, pestil, orcik(cevizli üzüm sucuğu), kesme yaparak değerlendirmekte. Hal, Alpagut, Sün gibi köylerde ise genellikle şaraplık üzüm yetiştirilmektedir.

Elazığ, üzümcülükte kalitesi ve üretim kapasitesiyle önemli bir yere sahip olmasına rağmen üzüm üreticilerinin birçok sorunu bulunmakta.

Bu konuda görüştüğümüz ELSEMKOM üyesi ve Güven Komisyon Evi sahibi Suat Barış: “Son yıllarda üretimi hızla artan üzümcülüğün sorunları çözülürse Elazığ üzümcülükte marka şehir olacaktır” dedi.Suat Barış şunları söyledi: Ben hem üzüm üreticisi hem de pazarlayıcısı olarak, Elazığ üzümcülüğünün en büyük sorununun pazarlama olduğunu bizzat müşahede ediyorum. Üzüm üretildikten sonra 2,5- 3 ay içerisinde pazarlanması lazım. Ancak mevcut üretim bu sürede pazarlanamıyor. Haliyle pazarlama süresinin uzatılması lazım. Bunun için de soğuk hava depolarının yapılması gerekmekte. Şahsen 400 tonluk bir soğuk hava deposu Hoş Köyü’nde yaptım ancak çok yetersiz kalmakta. Binlerce tonluk büyük depolarla ancak pazarlama süresi uzatılabilir.

İkinci sorunumuz paketleme sorunu. Malatya kaysısı paketleme sorununu çözmüş ve dünyanın neresine ürününü gönderirse göndersin Malatya kaysısı yazılı paketlerde, sınıflandırarak pazarlayabiliyor. Ambalajlama konusunda birlik halinde büyük yatırımlar yapılması lazım.

Üçüncü bir sorun ise fiyat istikrarsızlığı. Bu durum büyük tüccarların bölgemizden üzüm almalarını engelliyor. Bu konuda üreticinin talep karşısında günlük fiyat arttırmaya kalkması ve birlikteliğin olmayışı büyük tüccarları kaçırıyor. Üreticinin de pazarın devamı için istikrarlı bir fiyat politikası gütmesi lazım.

Bir diğer sorun ise üzümün yan sanayisinin olmayışı. Geçtiğimiz yıllarda Tarım İl Müdürlüğü üzümden orcik, pestil, kesme, üzüm suyu, üzüm çekirdeği gibi çeşitli ürünleri üretecek makinalar yapmak üzere bir firmayla anlaştıklarını duyurmuştu ancak ne yazık ki netice alınamadı. Üzümün yan ürünleri yapımında küçük çaplı girişimler olsa da hem yetersiz kalıyor hem de ne yazık ki - başka illerdeki benzer üretimlerle rekabet için olsa gerek - glikozla üretim yapılıyor.

Tabi bu sorunların en büyük sebebi ise birlikteliğin olmayışıdır. Ne yazıktır ki bugüne kadar üzüm üreticileri bir kooperatif kurmuş değiller. Özellikle şaraplık üzüm üreticileri Üzümcüler Birliği diye bir birlik kurdular fakat bu birlik hem ciddi bir varlık gösteremedi hem de sofralık üzüm üreticilerini temsil edemedi.

Kooperatifleşme üzümün üretim aşamasında gübre ve ilaç alımlarının toplu yapılması halinde daha uygun fiyatlarla alınması ve devlet desteklerinden faydalanmasını sağlayacaktır. Pazarlama aşamasında ise ambalajlama, depolama, fiyatlandırma ve pazarlamada birlikteliği ve istikrarı sağlayacaktır.”

Bir Üzüm Festivalimiz Yok!
Konuyla ilgili görüştüğümüz Hoş Köyü sakinlerinden Burhan Çolak ise üzümcülüğün sorunları hususunda tanıtım konusuna dikkat çekti.

Burhan Çolak, Elazığ üzümünün, bu vesileyle de şehrimizin tanıtılması hususunda şunları söyledi:

“Üzümcülüğümüzün en önemli sorunlarından biri tanıtım sorunudur. Üzümcülükte Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine hitap eden bir il olmamıza rağmen üzümümüzü Türkiye’ye ve Dünyaya tanıtacak bir festivalimiz ne yazık ki yok. Elazığ’ın tanıtımı için en başta her yıl büyük katılım sağlayacak, büyük ses getirecek adına yaraşır bir festival yapılması lazım. Diyarbakır’da Karpuz Festivali, Bingöl’de Bal Festivali, Tunceli’de Munzur Festivali yapılıyor. Tunceli’nin Çemişgezek ilçesi bile Dut ve Peynir Festivali ile sesini duyururken, ne yazık ki Elazığ bir festival yapamıyor.

Geçmiş yıllarda Tarım İl Müdürlüğü ve Köylünün gayretiyle Hoş Köyü’nde küçük şenlikler düzenleniyordu. Ancak bu şenlikleri Elazığ adına il merkezinde festivale dönüştürerek üzümümüzü haliyle de Elazığ’ımızı Türkiye’ye ve dünyaya tanıtacak siyasetçi ve bürokratlardan yoksun olmamız bu küçük şenliklerin de sürdürülebilirliğini imkânsız kıldı.

Bütün bu sorunların aşılması için öncelikle üreticiler arasında bir birlikteliğin olması ve her fırsatta Elazığ sevgilerini dillendiren siyaset adamları ve bürokratların Elazığ sevgilerini göstermeleri lazım. Birazcık çabayla Elazığ’ın üzümcülükte marka şehir olacağına inanıyorum.”


Etiketler: Üzümcülük -Elazığ

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright