Elazığ’da yeni yatırımlar yüzde 60 azaldı | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Elazığ’da yeni yatırımlar yüzde 60 azaldı30.08.2014 15:12

Elazığ’da yeni yatırımlar yüzde 60 azaldı

Elazığ’da yeni yatırımlar yüzde 60 azaldı


Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ali Şekerdağ çevre iller kalkınmada hız tanımazken Elazığ’da yeni yatırımların yüzde 60 azaldığını bildirdi.


Bu haber 2127 kez okundu.
Çevre iller kalkınmada hız tanımazken


Elazığ’da yeni yatırımlar yüzde 60 azaldıElazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne sunulan raporda bürokratik engeller ve eşgüdüm yetersizliğine vurgu yapılarak, yeni yatırım yapacak olan girişimcilerin bedelsiz arsa bulma konusunda ciddi sorunlar yaşadıkları ve bu konuda bir koordinasyonsuzluğun söz konusu olduğu ifade edildi. Raporda, kurumlar arası eşgüdüm, pratik sorun çözme ve yol göstermede sorunlar yaşandığı aktarıldı.
PROSEDÜRLER ÇOK AĞIR
Raporda ayrıca Kalkanıma Ajansları, KOSGEB ve TKDK Desteklerine de atıfta bulunuldu. Rapora yansıyan görüşte; “Bölgeler arası kalkınmışlık makasının azaltılması ve yeni yatırımların önünün açılması hususunda çok önemli olan bu iki kurum için toplumun beklentileri söz konusudur.

Kalkınma Ajanslarının başta mali yapısı olmak üzere yeniden bir düzenlemeye ihtiyacı olduğu, TKDK’da ise destek başvurularında prosedürlerin çok ağır olduğu görülmektedir.

KOSGEB tarafından geçmişte uygulanan ve işletmeler açısından çok önemli bir destek olarak yoğun ilgi gören can suyu kredilerinin yeniden aktifleştirilerek KOBİ’lere destek sağlanması önem taşımaktadır.” ifadelerine yer verildi.

YERALTI VE YERÜSTÜ ZENGİNLİKLERİ KATMA DEĞERE DÖNÜŞMELİ
Öte yandan, Üzüm, Maden, Mermer, Turizm, İmalat Sanayi, Hayvancılık, Su Ürünleri ve Hizmetler gibi sektör ve ürünlerde ilin önemli bir potansiyeli olduğu belirtilerek, bu kaynakların üretime, istihdama ve katma değere dönüşmesi hususunda yeni bir destek politikasının geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.
Etiketler: Ali Şekerdağ - Elazığ -ekonomi

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright