MEB müfredatı değiştiriyor, dersleri hafifletiyor | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> MEB müfredatı değiştiriyor, dersleri hafifletiyor11.08.2016 22:29

MEB müfredatı değiştiriyor, dersleri hafifletiyor

MEB müfredatı değiştiriyor, dersleri hafifletiyor


MEB, AB, OECD ülkeleri ile ABD ve Japonya müfredatlarını inceledi. Bu müfredatlara yönelik inceleme yapılarak bir rapor hazırlandı.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1.5 yıldır sürdürdüğü müfredat çalışmalarında sona geldi.


Bu haber 535 kez okundu.


MEB, AB, OECD ülkeleri ile ABD ve Japonya müfredatlarını inceledi. Bu müfredatlara yönelik inceleme yapılarak bir rapor hazırlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1.5 yıldır sürdürdüğü müfredat çalışmalarında sona geldi.

Bakanlık 3 aşamalı plan uygulayacak. Bunlar ders içeriğinin azaltılması, ders sayısının düşürülmesi ve kitap sayısının azaltılması ama önce müfredat sadeleştirilecek.

İlk kitaplar 2017-2018 öğretim yılında öğrencilere dağıtılacak.

Akademisyen, öğretmen ve velilerden görüş alan MEB, Avrupa Birliği, OECD ülkeleri ile ABD ve Japonya müfredatlarını inceledi. Bu ülkelerdeki öğretim programları ve ders kitaplarının hazırlanma, geliştirme ve uygulanmasına yönelik inceleme ve araştırma yapılarak bir rapor hazırlandı.

Müfredat değişikliğinde bu rapordan yararlanılacak.

ÖĞRETMENLER: DERSLER AĞIR

Öğretmenlerden müfredat ile ilgili gelen eleştirilerin başında “Öğrencilerin başka tür etkinliklere zaman ayıramaması, sosyal ve kültürel etkinliklere katılamaması ve erken saatlerde evden çıkıp geç saatlerde eve dönmeleri” ile ders içeriklerinin “ağır” olması geldi.

Öğretmenler, “Lisans düzeyinde verilen ders içerikleri ortaokulda veriliyor” dedi. Başka eleştiri de bazı ders kitaplarındaki ayrıştırıcı, husumet oluşturucu, sınıfsal ayrım yapıcı ifadelerin yer alması oldu.

DERS SAATLERİ AZALACAK, MÜFREDAT DEĞİŞECEK

MEB önce, öğretmenlerin de “Fazla” diye eleştirdiği 45-46 saati bulan haftalık ders saatlerini azaltacak, müfredatı sadeleştirecek. Haftalık 5 saat olan bazı dersler, içerik sadeleşince 3 saate inecek.

Aynı konuyu işleyen kitaplar birleştirilip tek ders altında okutulacak. Meslek liselerinde sektör temsilcileri ve işletme patronları da ders verebilecek.

ÖNCE 40 DERS

İlk etapta 40 dersin programı güncellenecek. Bunun için düzenlenmesi planlanan akademisyen ve uzmanların katıldığı 5 çatıştaydan 3’ü yapıldı. 40 dersten 18 dersin öğretim programı çalışmaları tamamlandı. Geriye kalan 22 dersin öğretim programı güncelleme ve geliştirme çalışmaları bu yıl bitecek.

2017’de MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı müfredat değişikliklerini planlayacak. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında tüm kademelerde yeni müfredatla ders alınmasını sağlayacak.


Diğer EĞİTİM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright