Şehirler bitkilerle aydınlanacak | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Şehirler bitkilerle aydınlanacak10.01.2017 00:10

Şehirler bitkilerle aydınlanacak

Şehirler bitkilerle aydınlanacak


Gebze Teknik Üniversitesi'nde organik Işık Yayan Bitkiler Projesi ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlanması hedefleniyor.


Bu haber 724 kez okundu.

Gebze Teknik Üniversitesi'nde organik Işık Yayan Bitkiler Projesi ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlanması hedefleniyor.
Türkiye'de ilk kez yapılan EXPO 2016 Antalya Bıpp Uluslararası Bitki Islahı Proje Pazarı'nda, GTÜ Doktora öğrencisi ve Kimya Bölümü Proje Asistanı Murat Şahin'in sunduğu projenin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

IŞIK SAÇAN CANLILARIN GENLERİ, BİTKİLERE İŞLENECEK

Aydınlatma ve enerji verimliliği konularında çalışan Şahin'in, Organik Işık Yayan Bitkiler Projesi'nde ateş böceği, deniz anası gibi ışık saçan canlıların bu özelliklerinin bulunduğu genler alınıp bitkinin tohumuna tümörlenecek. Bitki de onu vücuduna yaymaya başlayacak. Böylece ışık içeriği taşıyan moleküller ışık saçtıkça, bitki de etrafına ışık yayacak. Bu sistemle oluşturulan bitkiler ve ağaçlar parlak ışık yayarak, elektrik enerjisi kullanılmadan aydınlatma ihtiyacını karşılayacak.

Kimya, ziraat, moleküler biyoloji ve genetik gibi farklı disiplinlerin bir araya gelerek GTÜ laboratuvarlarında hayata geçirmeyi planladığı bu proje için hazırlıklarına başlayan genç bilim adamı Şahin, “Türkiye’de aydınlanma için yılda 40 milyar lira, sadece D-100 karayolunu aydınlatmak için ayda 2 milyon lira harcanıyor. Bunun için yapılacak her katkı devlete ciddi paraların geri dönmesi anlamına gelecek. Sokak lambalarının yerine ışık saçan ağaçların, evlerimizdeki aydınlatmanın yerini bitkilerin almasını sağlayacak bu çalışma sonucunda katma değeri yüksek, enerji konusunda verimlilik sağlayabilecek ürün elde etmeyi planlıyoruz. Bu bitkileri ilk olarak üniversitemizde kullanmayı çok istiyorum" dedi.


Diğer BİLİM-TEKNOLOJİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright