Anadolu’nun yükselen değeri: FIRAT TEKNOKENT | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Anadolu’nun yükselen değeri: FIRAT TEKNOKENT26.03.2016 19:21

Anadolu’nun yükselen değeri: FIRAT TEKNOKENT

Anadolu’nun yükselen değeri: FIRAT TEKNOKENT


Fırat Teknokent, 2007 yılında Resmi Gazete ’de yayınlanan Başbakanlığın 2007/12097 sayılı kararında “Bazı Alanların Teknoloji Geliştirme Bölgesi Olarak Tespit Edilmesine” ilişkin kararın yürürlüğe konulması ile birlikte 2009 yılında prefabrik bir binada faaliyetlerine başlamıştır.


Bu haber 1456 kez okundu.

Fırat Teknokent, 2007 yılında Resmi Gazete ’de yayınlanan Başbakanlığın 2007/12097 sayılı kararında “Bazı Alanların Teknoloji Geliştirme Bölgesi Olarak Tespit Edilmesine” ilişkin kararın yürürlüğe konulması ile birlikte 2009 yılında prefabrik bir binada faaliyetlerine başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana hem Elazığ’da hem de Doğu Anadolu bölgesinde teknolojinin üssü olmak için çalışmalarına devam eden Fırat Teknokent, bu amaç doğrultusunda Ar-Ge Kültürünün yaygınlaşması ve gelişmesini, kentin girişimci potansiyelini ortaya çıkarmak, İnovasyon faaliyetlerini özendirmek ve Fırat Üniversitesinin bilgi ve tecrübesinden yararlanarak Üniversite-Sanayi İşbirliği’ni etkin bir şekilde sürdürme gayreti içindedir. 

 

GİRİŞİMCİ FİRMALARIN MODERN EVİ

Kuruluşunun ilk yılında 5 girişimci firmayla faaliyetlerine başlayan Fırat Teknokent TGB A.Ş 2012 yılına gelindiğinde 26, 2013’te 37, 2014 yılında 41, 2015 yılsonunda ise 63 girişimci firmayı çatısı altında toplamayı başarmıştır. Ar-Ge çalışmalarına modern ofis tasarımları yanı sıra girişimci firmalara sağlamış olduğu avantajlı kiralama fırsatları ve birçok olanak tanıyan Teknokent, her geçen gün girişimcilerin ilgi odağı haline gelmektedir. Girişimcilerin motivasyonunu artırabilmek adına ayda bir düzenlenen Tekno-Cinema etkinliği ise Türkiye’de ilk kez Fırat Teknokent bünyesinde gerçekleştirilmiştir. Firmaların ekonomiye değer katabilme kaygısını taşıyan ve sürdürülebilirlik için çaba sarf eden Teknokent, yerleşik firmalara etkili iletişim, pazarlama, inovasyon, tasarım gibi birçok alanda eğitimler düzenleyerek Start-up aşamasından ticarileşmeye geçişi sağlamaya yönelik faaliyetler sıklıkla düzenlemektedir. Yazılım, Bilişim, mekatronik, ve enerji sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren firmaların yanı sıra nano malzeme üretimi, biyomedikal, veterinerlik ve inşaat gibi birçok farklı sektörün bir arada toplanmasını sağlamıştır. 

 

GİRİŞİMCİLİĞİN KALESİ

Teknolojik bilginin üretilmesine, üretilen bilginin ticarileşmesine yönelik adımlar atan Fırat Teknokent, ulusal alanda birçok platformda Anadolu’da “Girişimciliğin Kalesi” olduğunu her yeni etkinlikte taçlandırmaya devam etmektedir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermaye Desteği’nde başvuru sıralamasında ilk sıradaki yerini alarak girişimcilikteki başarısını yineledi. Ayrıca TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var! Yarışmasında Türkiye genelinde başvuruda ikincilik unvanını elde etmiştir. TÜBİTAK’ın BİGG Damla projesi ile aynı başarılara ulaşmakta zorlanmayan Teknokent, Uluslararası İPA Destekli FIRASET projesi ile kazanmış olduğu tecrübe ile deneyimlerini bölgede ve kentte yaygınlaştırarak yüksek teknolojinin Anadolu’daki merkezi haline gelmiştir. Stratejik ortaklık yapısından almış olduğu güçle, geleceğe ışık tutan Fırat Teknokent, Fırat Üniversitesi’nin bilgi birikimini ve genç girişimci potansiyelini değerlendirerek bölgede inovatif fikirlerin gün ışığına çıkmasını kararlı bir şekilde sürdürmektedir. Türk Ekonomi Bankası ile yapmış olduğu işbirliği neticesinde TEB Girişim Evi’nin yakın zamanda Fırat Teknokent’te kurulması planlanmaktadır.

 

ÜNİVERSİTE- SANAYİ İŞBİRLİĞİ’NİN TEMELLERİ ATILIYOR…

Üniversitedeki bilgi birikiminin sanayiye aktarılması adına Fırat Teknokent çatısı altında hizmet veren Fırat Teknoloji Transfer Ofisi, Üniversite-Sanayi İşbirliği’nin gerçekleşmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Birçok kamu desteğinden akademisyenlerin yararlanması amacıyla başta TÜBİTAK olmak üzere destek programlarının ve açılan uluslararası ERA-Net ve Horizon 2020 programlarının tanıtımı ve duyuruları büyük bir özveriyle TTO tarafından yapılmaktadır. Akademisyen-Sanayici-Girişimci üçgeninde bilgi, teknoloji ve inovasyon faaliyetleri Teknokent çatısı altında devam etmektedir. 


FİKİRDEN PAZARA AÇILAN KAPI: FİKRİ SINAİ MÜLKİYET HAKLARI

Dünyada giderek yaygınlaşan ve değer kazanan Fikri Sınai Mülkiyet Hakları ülkemizde de teknoloji transfer ofisleri ve Teknokentler aracılığıyla hızla yayılmaktadır. Fırat TTO Patent ve Lisanslama Hizmetleri Modülü ile birlikte yürütmüş olduğu Türk Patent Ofisi Birimi, Fırat üniversitesi araştırmacı akademisyenlerin ve genç girişimcilerin yaratıcı fikirlerini incelemeye alarak patentlenmesini sağlamaktadır. Patent değeri olan fikrin ticari değere dönüşebilmesi amacıyla çalışmalarını yürütmektedir. İlk Patent başvurularını 2012 yılında almaya başlayan Fırat Teknokent, 2015 yılı sonunda 10’un üzerinde patent hizmeti gerçekleştirmiştir. Fırat TTO yıl içerisinde 3-4 kez Patent Bilgilendirme Toplantıları yaparak fikri sınai mülkiyet haklarının yaygınlaşması ve anlaşılması yönünde halen çalışmalarını aktif bir şekilde yürütmektedir. Fikri Mülkiyet Hakları TTO güvencesiyle faydalı model, lisanslama ve patent hizmetlerini sürdürmektedir. 

Fırat Teknokent Melek yatırımcılık kavramının anlaşılması ve yayılması ile ilgili 2015 yılında etkinlikler düzenleyerek, sermaye yetersizliği nedeniyle fikirlerini hayata geçirmekte zorlanan genç girişimciler ile yatırımcıları bir araya getirmeyi başardı. Teknokent firmaları ile melek yatırımcıları aynı platformda buluşturarak, yüksek teknoloji içeren ve katma değer yaratan fikirlerin ticari potansiyeli tartışılarak birebir görüşmeler, Fırat Teknokent çatısı altında giderek yaygınlaşmaktadır. Diğer BİLİM-TEKNOLOJİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright