1000 katı ağırlığı kaldırabilen madde üretildi | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> 1000 katı ağırlığı kaldırabilen madde üretildi26.03.2016 17:37

1000 katı ağırlığı kaldırabilen madde üretildi

1000 katı ağırlığı kaldırabilen madde üretildi


Son teknoloji ile üretilen madde ağırlığının 1000 katını kaldırabiliyor.


Bu haber 477 kez okundu.


Son teknoloji ile üretilen madde ağırlığının 1000 katını kaldırabiliyor.

Üniversity of Rochester’da görevli olan araştırmacılar, son teknolojiyi kullanarak bilim-kurgu filmlerinde karşılaştığımız süper dayanıklı ağırlığının 1000 katını kaldırabilen madde üretmeyi başardı.


SIRADAN BİR LASTİK GİBİ GÖRÜNÜYOR

Hem esnek olan hem de ağırlığından 1000 kat daha fazlasını kaldırabilen bu yeni madde, sıradan bir lastik gibi görünmesine rağmen son derece sağlam. Esnek ve dayanıklı olmasının yanı sıra “şekil hafızası” özelliğine de sahip olan bu madde, ilk şeklini her zaman koruyor. Şekil hafızası, maddelerin zamanla özündeki şekillerine dönmesini sağlayan özel bir teknoloji.


ÜRETİMİ ZOR

Oldukça zor bir üretim aşamasına sahip olan bu maddeler, şekilleri ne kadar çok değişirse değişsin, ilk şekline kendi kendine geri dönebiliyorlar. Maddenin şekil hafızası özelliğini vücut ısısıyla, yani yaklaşık 35 dereceyle tetiklemek adına ayarlamış olan bilim adamları, yeni üretilen bu maddenin tıpta dikiş ipi olarak kullanılabileceğinden ve vücut ısısıyla temas etmesiyle birlikte orijinal şekline geri dönebileceğinden söz etti.


YAPAY DERİ ÜRETİMİNDE KULLANILABİLİR

Webtekno’nun haberine göre bu maddenin şekil hafızası özelliğinin farklı sıcaklıklarda da aktifleşebileceğinden bahseden kimya mühendisi MitchAnthamatten, bu maddenin ilerleyen senelerde yapay deri üretmek için kullanılabileceğine dikkat çekti.


Diğer BİLİM-TEKNOLOJİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright