Zaman yönetimi ipuçları | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Zaman yönetimi ipuçları09.01.2017 23:22

Zaman yönetimi ipuçları

Zaman yönetimi ipuçları


Başarılı olmanın anahtarlarından bir tanesi de başarılı bir zaman yönetimidir. İşte hayatınıza yön verecek zaman yönetimi ipuçları...


Bu haber 848 kez okundu.

Başarılı olmanın anahtarlarından bir tanesi de başarılı bir zaman yönetimidir. İşte hayatınıza yön verecek zaman yönetimi ipuçları...

Gününüzü uzatın

Öğlene kadar uyuyanlar için kulağa korkunç gelebilir ancak gününüzü efektif kullanmak istiyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Gününüzün sadece 6-8 saatini uyuyarak geçirmelisiniz.

Sabahlardan faydalanın

Bilimsel araştırmalara göre, sabahları zihnimiz daha taze olduğu için daha geniş düşünebiliyoruz. Başarılı olmak istiyorsanız sabahları etkili kullanmalısınız. Uyuyarak değil, düşünerek ve üreterek. Sabahları dinç olmak için erken yatıp sabah uyanınca soğuk duş almayı deneyin.


Kendinizi izole edin

Telefonlar, mailler, sosyal medya bildirimleri... Önemli bir iş üzerindeyseniz bunlar en büyük düşmanınız. Dikkatinizin dağılmamasını istiyorsanız kendinizi bütün haberleşme cihazlarından ve dış dünyadan uzaklaştırın.


Zamanlayıcıyı ayarlayın

İşlerinize başlamadan önce kendinize bir zaman limiti koymak oldukça motive edici olabilir. Uzun sürecek bir iş ise kendinize limitli aralar da belirleyebilirsiniz.

Planlama yapın, hedefler belirleyin

En etkili zaman yönetimi tekniklerinden bir tanesi de günlerinizi önceden planlamak ve kendinize gerçekçi hedefler koymak. Haftanın başında oturun ve bütün hafta yapacaklarınızı not edin. Haftanın sonunda başarmış olmak istediklerinizi belirleyin.

Önceliklerinizi belirleyin

İşlerinizi önem sırasına göre 1'den 5'e numaralandırın. Yapmanız gerekenlerin planını hazırlarken önemli işleri ilk sıraya koyun.

Niteliği niceliğin üstüne koyun

Aynı anda bir sürü işi tamamlamaya çalışmayın. Amacınız her şeyi yapmak değil, en az bir şeyde başarılı olmak olmalı. Bruce Lee'nin sözünü aklınıza getirin: "Bir seferde 10 bin vuruş çalışandan değil, bir vuruşu 10 bin kez çalışandan korkarım."

Beyaz bir tahta alın

Beyaz bir tahtaya hedeflerinizi marker ile yazın. Araştırmalara göre hedeflerimizi yazdığımızda gerçekleştirmek için adım atma ihtimalimiz artıyor.

Yürüyüşe çıkın

Yürüyüşe çıkmak zaman kaybı gibi gelebilir ancak özellikle işe ara verdiğimizde yürüyüş yapmak enerjimizi toparlamamızı sağlıyor. Yürümek ve temiz havayı solumak yeni düşüncelerin ve fikirlerin aklımıza gelmesini sağlıyor.


Diğer YAŞAM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright