Pokemon Go sağlığı tehdit ediyor | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Pokemon Go sağlığı tehdit ediyor11.08.2016 22:34

Pokemon Go sağlığı tehdit ediyor

Pokemon Go sağlığı tehdit ediyor


Çocuk ve yetişkin demeden dünya genelinde adeta salgın haline gelen ve sadece akıllı telefonlarla oynanabilen "Pokemon Go" oyununa ilişkin uzmanlar, göz ve ruh sağlığı açısından uyarılarda bulundu.


Bu haber 524 kez okundu.


Çocuk ve yetişkin demeden dünya genelinde adeta salgın haline gelen ve sadece akıllı telefonlarla oynanabilen "Pokemon Go" oyununa ilişkin uzmanlar, göz ve ruh sağlığı açısından uyarılarda bulundu.

Akıllı telefonlarla oynanabilen, her yaştan tutkunu bulunan ve dünya genelinde adeta salgın haline gelen "Pokemon Go" oyununa ilişkin uzmanlar "sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabileceği" uyarısında bulundu.

Yaşamda kullanılan önemli mekanizmalardan biri 'savaş ve kaç' tepkisidir. Bunun yaşamın içinde çok fazla kullanılmaya başlanması, kaygı bozukluklarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu tür oyunlarda savaşmak ve hedefe ulaşmak çabası, stresi artırabilir ve olasılıkla kaygıyı ortaya çıkarabilir.

Uzmanlar, sürekli bir oyunla zaman geçirilmesinin, zihinsel işlevler açısından da bazı sorunlara yol açabileceğini vurgulayarak, tüm bağımlılıklarda olduğu gibi uyuşturucu etkisi oluşturması olasıdır uyarısında bulunuyor.

Bu oyunları oynayanlarda bazı fiziksel sorunlar da ortaya çıkabileceğini, bu kişilerde vücut konumuna bağlı omurilik sorunları, oyuna dalındığında fiziksel kazalar da önemli bir risk oluşturduğuna dikkat çekiyorlar.

"Dijital göz yorgunluğu sendromuna neden oluyor"

Bilgisayar ve Cep Telefonu gibi cihazlarda oyun oynamanın yüksek görsel konsantrasyon gerektirdiğinden, bu durum özellikle çocuklarda bazı göz problemlerinin oluşumuna ve ortaya çıkmasına neden oluyor.

Uzun süre ekran karşısında vakit geçiren çocuklarda sürekli yakına bakma nedeniyle gizli göz kaymaları da açığa çıkabiliyor. Ayrıca bu yakın çalışma ve odaklanmanın özellikle ailesinde miyopik göz bozukluğu olan çocuklarda miyopinin ortaya çıkmasına ve var olan göz numarasının daha hızlı ilerlemesine neden olabiliyor. Bilgisayar benzeri cihazları daha az kullanan ve vaktini fiziksel aktivitelere ayıran çocuklarda miyopi daha az görülmektedir. Ayrıca ekran karşısında uzun süre vakit geçirilmesi gözlerde kuruluk ve alerjinin daha fazla olmasına neden olmaktadır.


Diğer YAŞAM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright